Reklama

Najlepsze rodzaje owoców do uprawy w domu

Sezon upraw i przenoszenia sadzonek z parapetów do ogrodów oraz ekscytacji przyszłymi zbiorami nadchodzi! Świeże, zdrowe oraz soczyste owoce bez chemicznych dodatków będą cieszyć ciebie oraz twoją rodzinę każdego dnia. Dla tych którzy nie posiadają własnych ogródków – nie przejmujcie się, a zamiast tego spróbujcie wyhodować małe drzewka owocowe w domu lub nawet w pracy.

Reklama

Cytrusy

Cytryny, pomarańcze, grejpfruty oraz limonki: wszystkie te owoce są cytrusami, które mają cudowny i bogaty aromat przez cały rok. Podstawową zasadą uprawy tropikalnych owoców jest to, że ich nasiona muszą być świeże. Samo sadzenie jest jest proste: opłucz nasiona wodą i umieść je w wilgotnej ziemi, torfie, piasku rzecznym lub innej glebie nadającej się do uprawy cytrusów. Każde nasiono powinno być umieszczone w osobnej doniczce lub szklance.

Upewnij się, że sadzonki mają odpowiedni dostęp do naturalnego światła. Chroń je przed światłem w samo południe oraz suchym powietrzem. Zimowe temperatury takie jak 12-16 °C nie będą przeszkodą dla cytrusów.

Daktyle

Każdy daktyl ma w środku pestkę, która z łatwością może przerodzić się w drzewo. Umieść pestki w małym naczyniu i mocz je przez kilka dni przed zasianiem. Następnie zakop je w mieszance torfu i piaszczystej ziemi. Pamiętaj, aby nawilżać ją co dwa dni. Podobnie jak cytrusy, daktyle wymagają dużej ilości światła oraz chłodnej temperatury.

Awokado

Możesz wyhodować to doskonałe źródło witamin z pestki na dwa sposoby: usuń delikatnie pestkę, umyj ją i usuń z niej miąższ, a następnie umieść ją w ziemi. Drugim sposobem jest umieszczenie 3 wykałaczek w pestce (120 stopni między każdą wykałaczką), aby utrzymać ją w równowadze, kiedy umieścimy ją w szklance z wodą (nie wkładamy jej do końca). Kiedy pestka puści korzenie, możesz wyjąć ją z z wody i przełożyć do ziemi. Zanim wyrosną liście, trzymaj ją w temperaturze 18 °C. Awokado kocha słońce, dlatego postaw je na słonecznym parapecie – im więcej światła otrzyma, tym lepiej.

Ananas

Hodowla ananasów jest prostsza niż ci się wydaje. Nie potrzeba nawet do tego nasion! Zamiast tego wykręć liście z góry owocu i usuń dolne, tak aby odsłonić pęd. Następnie zasadź go w doniczce z piaskiem rzecznym. Drzewa ananasowe lubią słońce i muszą być utrzymywane w wilgoci. Roślina przestaje rosnąć w zimowych miesiącach. Jednak uprawa tego tropikalnego owocu w domu jest możliwa!

Granat

Ten owoc może rosnąć praktycznie wszędzie. Granat może zachwycać cię swoimi wspaniałymi szkarłatnymi kwiatami oraz soczystymi owocami przez cały rok. Plony wynoszą zazwyczaj od 7 do 10 owoców o średnicy 5 cm.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama