Najładniejsze i najłatwiejsze krzewy kwitnące

Wybierając najładniejsze i najłatwiejsze krzewy kwitnące często szukamy takich, które nie stawiają ogrodnikowi wiele wymagań, a swoim wyglądem zachwycają przez długi czas. Dobór krzewów jest ogromny, jednak gdy obok piękna decydujemy się także na krzewy łatwe w uprawie, wybór jest znacznie prostszy. Oto kilka propozycji na najładniejsze i najłatwiejsze krzewy kwitnące, które urozmaicą każdy ogród.

Krzewy łatwe w uprawie: Jaki krzew najdłużej kwitnie?

Do roślin, które można określić jako najłatwiejsze krzewy w uprawie i które długo kwitną, bez wątpienia należy pięciornik krzewiasty. Nie bez przyczyny nazywany jest "żelaznym krzewem". Pięciornik krzewiasty świetnie radzi sobie z suszami, mrozami, upałami czy zanieczyszczeniami w powietrzu, a do tego rośnie na piaszczystych czy gliniastych glebach. Bardzo szybko rosnąc, kwitnie od maja do października

Szukając indyjskich inspiracji warto postawić na lagerstremię. To krzew łatwy w uprawie, który może kwitnąć aż 120 dni w roku, a kwitną już młode sadzonki. Lagerstremia to zdecydowanie jeden z najładniejszych i najłatwiejszych krzewów kwitnących - ogromne kwiaty o intensywnym różowo czerwonym kolorze zachwycają, osiągając 20 cm długości. 

Reklama

Jeżeli zależy nam, by nasz ogród przyciągał motyle, warto posadzić w nim budleję Dawida. To zdecydowane łatwy w uprawie krzew kwitnący, który swoim zapachem wabi bardzo duże ilości motyli. Do tego budleja kwitnie, w zależności od odmiany, od września do października, tworząc piękne kwiatostany. 

Najpiękniejsze krzewy kwitnące

Spacerując po alejkach sklepów ogrodniczych i wybierając najpiękniejsze krzewy kwitnące, nie sposób pominąć jednego z najbardziej popularnych w naszym kraju, czyli hortensji ogrodowej. Ten niewysoki krzew przyciąga przede wszystkim paletą kolorów, bo jego dekoracyjne kuliste kwiaty mienią się w odcieniach czerwieni, różu oraz błękitu, a które zależą od odczynu gleby.

Najpiękniejsze krzewy kwitnące to również pigwowiec japoński. Ten z kolei zachwyca dużymi kwiatami, które przypominają kwiaty jabłoni, ale wzrok przyciąga ich ceglastoczerwony kolor. Krzew osiąga 120 cm wysokości i rozrasta się szeroko na boki, jest do tego łatwy w uprawie. Pigwowiec japoński jest mrozoodporny i toleruje wiele rodzajów gleby. 

Wybierając nie tylko najpiękniejsze krzewy kwitnące, ale również te o wyjątkowym zapachu, warto pochylić się nad jaśminowcem wonnym. Cały urok rośliny to kremowe, bujnie kwitnące eliptyczne kwiaty. Jaśminowiec wonny osiąga trzy metry wysokości, a kwitnąc w maju i czerwcu, wydziela bardzo intensywny zapach. Poradzi sobie z nim niedoświadczony ogrodnik, bo jaśminowce to najłatwiejsze krzewy kwitnące.

Najpiękniejsze krzewy kwitnące, ocierające się o cudowność, to także krzewuszka cudowna. Niezwykle dekoracyjny krzew ma kilka odmian, które zachwycają zielonymi, czerwonymi, bordowymi lub zielonożółtymi kwiatami w kształcie podłużnych dzwonków. Ta roślina zasługuje na szczególną uwagę również ze względu na fakt, że oprócz maja i czerwca, może powtórzyć kwitnienie również jesienią

Krzewy kwitnące o różowych kwiatach

Nie da się ukryć, że polscy ogrodnicy za najładniejsze krzewy kwitnące uważają te, które mają różowe odcienie. To tych najczęściej szukamy w ogrodniczych sklepach, a jeden z wyborów pada na ketmię syryjską. To krzew łatwy w uprawie, którego zdobią jedno lub dwubarwne kwiaty. Pojawiają się one w czerwcu i utrzymują aż do sierpnia

Kolejnym krzewem kwitnącym o różowych kwiatach jest migdałek trójklapowy. Dorasta do dwóch metrów wysokości, a jego delikatne pełne kwiaty o różowych odcieniach zachwycają pięknem już od połowy marca. Roślina jest łatwa w uprawie i odporna na mróz dlatego idealnie sprawdzi się w ogrodach czy przy miejskich alejkach

Wybierając krzewy kwitnące o różowych kwiatach, nie sposób nie wspomnieć również o różaneczniku dahurskim. Ten, podobnie jak migdałek, również osiąga dwa metry wysokości, a wczesną wiosną pokrywa się lejkowatymi kwiatami. Krzew wytrzymuje spadki temperatur do minus 29 stopni, ale za to preferuje bardzo żyzne gleby. Krzewy kwitnące o różowych kwiatach, które warto mieć w swoim ogrodzie, to również wspomniane wcześniej krzewuszka cudowna oraz budleja Dawida.

Krzewy ozdobne wieloletnie długo kwitnące

Jeśli chcemy cieszyć się widokiem najładniejszych krzewów przez kilka miesięcy, wystarczy do swojego ogrodu wybrać te, które mają najdłuższy okres kwitnienia. Dlatego warto sięgnąć po różne odmiany wiciokrzewu. Dekoracyjna roślina o nietypowych kwiatach kwitnie od czerwca do października, a część wiciokrzewów nawet dłużej.

Długim okresem kwitnienia charakteryzuje się również pięciornik krzewiasty. Niewysoka roślina ma białe, żółte, różowe lub pomarańczowo-czerwone kwiaty. Krzew ten kwitnie od początku maja aż do początku października. Pięciornik nazywany jest również, ze względu na szybki przyrost, rośliną dla niecierpliwych

Kolejny krzew ozdobny wieloletni długo kwitnący to tawuła japońska. Tę wyróżniają przede wszystkim bardzo ozdobne liście, które w ciągu jednego sezonu zmieniają kolory z żółtego na zielony, by na jesień zmienić kolor na czerwono-brązowy. Te krzewy długo kwitnące mają bardzo małe wymagania, rzadko chorują i świetnie znoszą niskie temperatury.

Polecamy także:

Żywopłot szybkorosnący: Jakie rośliny wybrać?

Kiedy przycinać pigwowiec japoński, by obsypał się kwiatami? Sprawdź instrukcję

Puder bananowy do storczyków

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama