Reklama

Lobelia: Co zrobić, by pięknie i bujnie zakwitła?

Lobelia to na pierwszy rzut oka roślina wyjątkowo niepozorna, co nie zmienia faktu, że przejść obok niej obojętnie bardzo trudno. Drobniutkie kwiaty, tworzące urocze kopuły, przyciągają wzrok i wpływają kojąco na zmysły. Co więcej, zaliczana jest do grona roślin bardzo mało wymagających w uprawie i nie sprawia kłopotów nawet mało wprawnym w ogrodnictwie miłośnikom flory. Pięknie zdobi ogrody, balkony czy tarasy i m.in dlatego od lat cieszy się ogromną popularnością w Polsce jak i w innych zakątkach świata. Kwitnie długo i obficie, bo aż do późnej jesieni. Jakie warunki należy zapewnić lobelii, aby bujnie się rozrastała? Dlaczego zabieg podlewania jest kluczowy dla jej prawidłowego wzrostu? Jak często należy ją przycinać i nawozić? Garść odpowiedzi i cennych wskazówek można znaleźć poniżej.

Reklama

Lobelia: Kilka słów o roślinie

Lobelia - zwana również filuternie stroiczką - naturalnie porasta kraje Afryki Południowej. Zwykle osiąga 10–30 cm wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są małe, nieco lancetowate liście i drobniutkie, przyjmujące najczęściej białą, niebieską, różową, fioletową bądź purpurową barwę dzwonkowate kwiaty. Lobelia zaliczana jest to najpopularniejszych roślin balkonowych czy ogrodowych, gdyż uroczo prezentuje się wysadzana na rabatach, w donicach, misach czy skrzynkach. Jeśli tylko zostanie odpowiednio zaopiekowana, będzie pięknie kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. (Najpiękniej kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni).

Jakie wybrać stanowisko dla lobelii?

Lobelia w zasadzie wyrośnie wszędzie - na rabatach, w skrzynkach na balkonie czy w donicach na tarasach. By jednak bujnie zakwitła, potrzebuje jasnego, odpowiednio nasłonecznionego i jednocześnie osłoniętego od wiatru i intensywnego deszczu stanowiska. Obfity opad czy wichura mogą po prostu zniszczyć jej wyjątkowo delikatną strukturę.

Lobelia potrzebuje odpowiedniego nawodnienia

Lobelia nie jest szczególnie wymagająca pod względem podłoża. Podstawę może zatem stanowić mieszanka uniwersalna. Kluczowym jest jednak zabieg podlewania. Gleba, w której rośnie, powinna być wilgotna, ale nienadmiernie mokra. Wskazana jest zatem w uprawie lobelii warstwa drenażu. W okresie kwitnienia - zwłaszcza w słoneczne dni - lobelię należy nawadniać dwa razy dziennie. (Wodę najlepiej wlewać tak, aby unikać bezpośredniego kontaktu z delikatnymi kwiatami).

Lobelia wymaga zasilania

Do bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia lobelia potrzebuje również regularnego nawożenia. Najlepiej sięgać w tym celu po uniwersalne mieszanki wieloskładnikowe przeznaczone do roślin kwitnących. Zabieg zasilania należy regularnie powtarzać. Zagęszczenie lobelii stymuluje również poddawanie jej zabiegowi podcinania. Najlepiej wykonywać go w sierpniu, przy czym - z uwagi na kruchość rośliny - należy zachować wyjątkową ostrożność.

Kiedy wysadzać lobelię?

Sadzonki lobelii najlepiej wysadzać do doniczek i rabat w drugiej połowie maja. Można ją również wysiewać; nasiona wbija się do ziemi na przełomie lutego i marca, po czym umieszcza się pojemnik w nasłonecznionym miejscu (przykładowo na parapecie).

Lobelia tworzy piękne kompozycje

Lobelia pięknie prezentuje się samodzielnie na rabatach. Różnorodność odmian sprawia, że roślina może się uroczo płożyć bądź piąć, a kwiaty przyjmują różnorakie ubarwienie. Lobelia tworzy również wyjątkowo udane kompozycje z innymi kwiatami. Wchodzi w piękne duety, tercety czy kwartety z pelargoniami, petuniami, aksamitkami czy nagietkami.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama