Reklama

Kwiaty najlepsze do łazienki bez okna

Kwiaty uprawiane w domach wprowadzają do pomieszczeń wyjątkowy klimat. Zazwyczaj zdobią nasze salony, sypialnie czy kuchnie, za to nieczęsto spotkać można je w łazience ze względu na panujący tam półmrok, wysoką wilgotność powietrza i ciepło. Jednak i w niej, nawet gdy nie ma tam okna, można ustawić wiele pięknych gatunków roślin. Wprawdzie każdy kwiat potrzebuje światła, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji i pewnym trikom można się cieszyć żywymi roślinami w łazience. Jakie kwiaty wybrać do łazienki bez okna? Podpowiadamy.

Zamiokulkas zamiolistny

Absolutnym hitem, jeśli chodzi o rośliny odporne na niekorzystne warunki, jest zamiokulkas zamiolistny. Dlatego to świetny gatunek, który nadaje się do uprawy w łazience bez okna. Roślina nie potrzebuje dużo światła, wręcz lubi stanowiska półcieniste, a ostre słońce sprawia, że na liściach rośliny pojawiają się brązowe plamy. Aby zamiokulkas przetrwał długotrwały brak słońca, wystarczy mieć dwa okazy i jeden trzymać w łazience, a drugi w widnym pokoju. Co tydzień wymieniamy rośliny, aby każda zaczerpnęła światła i mogła wrócić do ciemności. Zamiokulkas ma zdolność gromadzenia wody, dlatego nie trzeba go zbyt często podlewać - robimy to dopiero wtedy, gdy ziemia lekko przeschnie. Zamiokulkas zniesie też długie okresy suszy i jest odporny na szkodniki, dlatego nazywa się go żelazną rośliną.

Aglaonema

Do łazienki bez naturalnego światła idealnie nadają się również rośliny tropikalne, które dobrze znoszą półmrok i wysoką wilgotność powietrza. Należy do nich aglaonema z pięknymi, mniej lub bardziej pstrokatymi liśćmi. Roślina uwielbia wilgotne i ciepłe powietrze oraz rośnie dobrze zarówno na stanowiskach z rozproszonym światłem, jak i w tych ocienionych. Jeśli trzymamy ją w łazience bez okna, dobrze jest raz na jakiś czas postawić ją w jaśniejszym miejscu, by jej liście nabrały pięknych wzorów. Aglaonema powinna mieć stale, lekko wilgotne podłoże, dlatego w sezonie letnim należy podlewać ją dwa razy w tygodniu, a zimą raz na tydzień lub rzadziej.

Anturium

Rośliną tropikalną, która lubi wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza, jest również anturium. Posiada sercowate, błyszczące liście i duże kwiatostany w kolorze czerwonym, różowym, pomarańczowym, białym lub zielonym. Jedną z zalet rośliny jest fakt, że kwitnie przez cały rok, a kwiaty utrzymują się przez kilka miesięcy. Anturium nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, ale potrzebuje rozproszonego światła do tego, by zakwitnąć. Dlatego ustawiając je w łazience, warto zapewnić mu sztuczne oświetlenie, np. montując energooszczędne diody LED. Można też co jakiś czas przenosić roślinę do jaśniejszych pomieszczeń. Anturium należy też często podlewać miękką wodą, wiosną i latem co najmniej dwa razy w tygodniu.

Sansewieria

Sansewieria to, podobnie jak zamiokulkas, roślina nie do zdarcia. Jest łatwa w uprawie i znosi wiele niekorzystnych warunków. Sansewieria pochodzi z suchych i słonecznych terenów Afryki zwrotnikowej, dlatego lubi jasne, nasłonecznione miejsca. Potrafi jednak przetrwać w zaciemnionych pomieszczeniach, jej liście stają się wtedy równomiernie zielone. Warto więc mieć dwa okazy rośliny i na zmianę stawiać je w oświetlonym pokoju. Sansewieria powinna mieć lekko wilgotną ziemię, lecz nie można doprowadzić do przelania rośliny. Najlepiej więc wlewać wodę na podstawkę pod doniczką. Sansewieria zniesie też dobrze okresowe przesuszenie.

Zielistka Sternberga

W łazience bez okna można też bez obaw postawić zielistkę Sternberga. Jest to popularna roślina doniczkowa, którą często można spotkać na korytarzach i klatkach schodowych. Nie ma wielu wymagań, dobrze radzi sobie zarówno w nasłonecznionym miejscu, jak i w cieniu. Bez problemu rozwija się także w mieszkaniach zimnych i niedogrzanych, ale też w przegrzanych. Zielistkę należy umiarkowanie podlewać, tak by woda nie stała w doniczce. Warto ją również codziennie zraszać.

Paproć nefrolepis

Nefrolepis to najpopularniejsza paproć doniczkowa, która królowała w domach naszych babć, w szkołach czy urzędach. Dziś znów wraca do łask i dekoruje nowoczesne wnętrza. Świetnie nada się do łazienki, gdyż lubi wysoką wilgotność powietrza. Najlepiej wybrać starsze okazy, gdyż te lubią półcień, a młode paprotki potrzebują więcej światła. Paproć powinna być często podlewana - latem 1-3 razy w tygodniu, a zimą co 1-2 tygodnie. Nefrolepis lubi też regularne zraszanie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama