Reklama

Kuflik cytrynowy: Uprawa i pielęgnacja

Kuflik cytrynowy to zachwycająca roślina, która ożywi i odmieni każdy ogród. Uwagę zwraca przede wszystkim efektownymi kwiatostanami, przypominającymi szczotki do butelek. Kuflik kwitnie nawet trzy razy w ciągu sezonu, za każdym razem obficie pokrywając się włochatymi i intensywnie czerwonymi kwiatostanami. Pod wpływem dotyku wydzielają one orzeźwiający i przyjemny cytrusowy zapach. Kuflik nie jest też wymagający – z jego pielęgnacją poradzi sobie nawet początkująca osoba. Poznaj zasady uprawy tej egzotycznej i pięknej rośliny.

Jak wygląda kuflik cytrynowy?

Kuflik to wieloletni krzew pochodzący ze wschodniej Australii. W ciepłym klimacie osiąga rozmiar niewielkiego drzewa, w polskich warunkach zazwyczaj dorasta do 2 metrów. Stosunkowo szybko rośnie i nadaje się do uprawy w donicach. Kuflik ma intensywnie zielone i skórzaste liście, ale jego największym atutem są ognistoczerwone kwiatostany, które składają się z cienkich nitek. Wraz z nadejściem lata obficie pokrywają one całą roślinę. Warto wiedzieć, że kuflik kwitnie nawet trzy razy w ciągu sezonu i zachwyca swoim widokiem przez całe lato.

Warunki uprawy kuflika cytrynowego

Kuflik najlepiej rośnie w nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru miejscach. Nie lubi zbyt wilgotnej gleby, dlatego jeśli uprawiamy go w donicy, niezbędna jest solidna warstwa drenażu. Roślina preferuje lekko kwaśną glebę, można więc użyć podłoża dla różaneczników lub hortensji. Kluczem do obfitego kwitnienia jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów (poprzez cięcie tuż poniżej kwiatostanu).

Podlewanie i nawożenie kuflika cytrynowego

Roślinę powinno się podlewać regularnie miękką wodą (deszczówką lub odstaną wodą), jednak tak, by nie doprowadzać do zalania korzeni. Kuflik potrzebuje regularnego nawożenia, najlepiej co dwa tygodnie. Używać warto preparatów do roślin kwitnących.

Zimowanie kuflika cytrynowego

Kuflik nie jest odporny na mróz, dlatego przed pierwszymi przymrozkami roślinę należy przenieść do lekko zacienionego pomieszczenia. Optymalna temperatura w czasie zimowania to 5-10 stopni Celsjusza. Roślinę wystarczy podlewać raz na kilka tygodni. Na powietrze można ją wynieść na przełomie kwietnia i maja.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama