Reklama

Które krzewy owocowe można ciąć zimą? Zapewnij sobie obfite zbiory

Cięcie krzewów owocowych to ważny zabieg pielęgnacyjny, który warunkuje zdrowy wzrost oraz zadowalające plonowanie roślin. Podstawową kwestią pracy w ogrodzie jest wybór odpowiedniego terminu. Do tej pory nie przeprowadzałeś zimowego cięcia krzewów owocowych? Istnieją gatunki, które wymagają takiego właśnie traktowania. Podpowiadamy, jak zabrać się do pracy w ogrodzie, gdy wydaje się, że do wiosny jeszcze daleko.

 • Jak przycinać krzewy owocowe? Zanim chwycisz za sekator, zastanów się nad wyborem właściwego terminu.
 • Część gatunków do bujnego wzrostu potrzebuje zimowego cięcia.
 • Wybieraj krzewy odporne na mróz, a wiosną szybko zauważysz ich wyraźny wzrost, skutkujący dorodnymi owocami.

Kiedy przycinać drzewa owocowe zimą?

Wielu ogrodników do pracy zabiera się na przedwiośniu. Zabiegi pielęgnacyjne w postaci cięcia krzewów owocowych można jednak rozpocząć wcześniej - nawet pod koniec stycznia lub na przełomie stycznia i lutego. Dlaczego to dobry pomysł?

Reklama

 • Łatwiej będzie zapanować nad ogrodem czy sadem, zwłaszcza jeśli mamy dużą kolekcję owocowych okazów. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy pracę, bez nerwów zdążymy zająć się każdym egzemplarzem.
 • Cięcie krzewów dobrze jest wykonywać w okresie spowolnienia procesów życiowych roślin. Wraz z nadejściem wiosny uruchomią pokłady energii potrzebnej do wzrostu, by nadrobić straty wynikające z zabiegu. W ten sposób minimalizujemy także ryzyko, że z ran przyciętych krzewów będą wydobywać się soki.

Zobacz też: Kiedy przycinać maliny? Możesz to zrobić w dwóch terminach

Nie wszystkie krzewy nadają się do cięcia zimą

Oczywiście, zimowe przycinanie roślin rządzi się kluczowymi zasadami. Beztroska w używaniu sekatora nie wchodzi w rachubę. Wykonywanie tego zabiegu "na zapas", by odciążyć terminarz wiosennych prac w ogrodzie, nie jest dobrym pomysłem. Do zimowego cięcia nadają się wyłącznie rośliny o dużej odporności na mróz. Należą do nich:

 • agrest,
 • czerwona porzeczka,
 • aronia,
 • rokitnik.

Na czym polega zimowe przycinanie krzewów owocowych?

Wybór tego terminu pobudzi rośliny do odbudowy i nadrobienia ubytków stworzonych w kontrolowany sposób. Wiosną ich mobilizacja do wypuszczania nowych liści i pąków będzie więcej niż zadowalająca. W sezonie letnim czekać cię będą obfite zbiory.

 • Podczas zimowego cięcia krzewów należy skupić się przede wszystkim na usunięciu chorych, przemrożonych, przesuszonych i złamanych gałązek.
 • Ważne jest również wyeliminowanie nadmiernie zagęszczonych pędów. Dzięki temu promienie słoneczne będą równomiernie docierać nawet do wewnętrznych partii krzewu.
 • Co więcej, stykające i krzyżujące się pędy mogą prowadzić do wzajemnego uszkodzenia. Ubytki z kolei stają się szeroko otwartym przejściem dla szkodliwych bakterii i zarodników chorobotwórczych grzybów.

Ważne: Na przycinanie krzewów w ogrodzie wybierz dzień suchy i bezwietrzny, z temperaturą powyżej zera.

Sprawdź: Cięcie jabłoni zimą. Ważne terminy i zasady przycinania jabłoni

Jak przygotować narzędzia ogrodnicze?

Do przycinania krzewów najlepiej nadaje się ręczny sekator. Istotne, by był porządnie naostrzony. Dzięki temu nie poszarpie roślinnych tkanek, a powstała rana będzie mieć niewielką powierzchnię. To ważne w profilaktyce chorób grzybowych roślin.

Skoro o niej mowa, narzędzia używane w ogrodzie muszą być zdezynfekowane. Najprostszym sposobem jest zanurzenie ostrzy we wrzątku i dokładne wysuszenie. Dopuszczalne jest także użycie alkoholu - denaturatu albo spirytusu. Pamiętaj, by czyszczenia dokonywać za każdym razem, gdy przechodzisz do kolejnego krzewu. Dzięki temu znacząco zmniejszysz ryzyko przenoszenia drobnoustrojów z jednej rośliny na drugą.

Polecamy:

Nasącz nim szmatkę i włóż do nory kreta. Będzie uciekać w popłochu

Czy zimą trzeba podlewać rośliny w ogrodzie? Tak przetrwają bez szwanku

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama