Reklama

Kiedy sadzić ziemniaki?

Ziemniaki nie bez przyczyny urosły do rangi naszego narodowego warzywa. Świadczy o tym fakcie nie tylko popularność ich dodawania do dań głównych, ale także ogromne możliwości, jakie dają te przepyszne bulwy. Wiadomo, że ziemniaki można kupić praktycznie w każdym sklepie, ale nie każda oferowana przez nie odmiana jest dla nas najsmaczniejsza. Jeśli mamy trochę miejsca w ogrodzie lub działce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je uprawiać! Kiedy sadzić ziemniaki? Przekonajmy się!

Zanim zaczniesz sadzenie

Zanim zaczniemy sadzenie ziemniaków, warto dowiedzieć się co nieco o ich wymaganiach uprawowych. Na szczęście te bulwy nie są bardzo wymagające, ponieważ potrzebują jasnego stanowiska oraz żyznej gleby. Jednak warto wiedzieć, że plony można zwiększyć, jeśli stworzymy im bardziej sprzyjające warunki.

Ziemniaki lepiej rosną w glebach piaszczysto gliniastych, które partiami są zbite, ale także przepuszczalne. Ciekawe jest wymaganie dotyczące pH gleby. Generalnie ziemniaki rosną dobrze w glebach kwaśnych, jak i zasadowych czy obojętnych, jednak nie mogą być to wartości skrajne. Jeśli jednak chcemy, by ziemniaki wydawały obfite plony, lepiej zapewnić jedynie delikatnie kwaśne pH.

Reklama

Zobacz także: Jak działa skórka banana na storczyki?

Przygotuj sadzeniaki!

Ziemniaki nie wzejdą, jeśli nie przygotujemy sadzonek! Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do ziemi wsadzać zwykłe bulwy, jednak warto przygotować z nich sadzeniaki. Co trzeba zrobić? Wystarczy wybrać ziemniaki o takiej samej wielkości pozbawione skaz, z później przenieść je do ciemnego i przewiewnego miejsca, aby wytworzyły kiełki. Jak długo trwa ten proces? Czasami tydzień, ale niektóre z bulw potrzebują do tego około 10 dni. Jeśli zdecydujemy się na tworzenie sadzeniaków, będziemy mieć pewność, że ziemniaki lepiej przyjmą się w gruncie. 

Co ciekawe, istnieje opinia, która twierdzi, że ziemniaki w gruncie wyrosną nawet z obierków! Niestety, proces ten jest bardziej długotrwały, niż w przypadku zastosowaniu sadzeniaków.

Kiedy sadzić ziemniaki?

Sadzenie ziemniaków trzeba przeprowadzić w kwietniu. Niektórzy umieszczają sadzeniaki już na początku miesiąca, ale może to spowodować, że bulwy będą nie tylko wyrastały nierównomiernie, ale także będą bardziej podatne na choroby. Sadzenie ziemniaków trzeba także dostosować do polskich lokalnych warunków wegetacyjnych. Kiedy sadzić ziemniaki? Mieszkańcy południowej Polski powinny umieszczać je w glebie w drugiej dekadzie kwietnia, mieszkający w centralnej dopiero pod koniec miesiąca, a mieszkańcy południowych części kraju do połowy maja.

Jak przygotować glebę do sadzenia ziemniaków?

Jeśli wiemy już, kiedy sadzić ziemniaki, to warto zainteresować się tematem przygotowania gruntu. Podłoże musi być zaorane, a przynajmniej dobrze przekopane. Sadzenie ziemniaków warto zaplanować i ustawić rzędy (między nimi musi być wolna przestrzeń wynosząca 60 cm), a same sadzonki umieszczać w rozsadach maksymalnie do 40 cm.

Polecamy także:

Odpowiednio pielęgnowane, rozwijają niesamowite kwiaty. Sekret uprawy rododendronów w donicach

Żywopłot nieformowany - jakie rośliny wybrać, aby stworzyć oryginalną kompozycję?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziemniaki | kiełkujące ziemniaki | ziemniaki sadzenie
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama