Reklama

Kiedy sadzić tulipany do gruntu? Sprawdź, czy już jest odpowiednia pora

Jesień jest idealną porą na sadzenie tulipanów do gruntu, które można rozpocząć już na początku października. Do odpowiedniego wzrostu rośliny te potrzebują odpowiedniej gleby i stanowiska. Sadzonki w okresie zimy są również narażone na atak szkodników i chorób grzybowych, co warto wziąć pod uwagę. Kiedy sadzić tulipany do gruntu? W jaki sposób to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Kiedy najlepiej sadzić tulipany?

Początek października to okres, w którym można zacząć sadzić pierwsze tulipany do gruntu. Ważne jest, by zrobić to przed pierwszymi przymrozkami, około miesiąca wcześniej. W tym czasie cebulki rośliny zdążą się zaaklimatyzować i uodpornić na gwałtowne spadki temperatur. Zakupione cebulki trzeba włożyć do gruntu najpóźniej do tygodnia, a w tym czasie trzymać je w suchym i ciemnym miejscu. Pamiętaj, że sadzonki powinny mieć brązową i jędrną skórkę, bez żadnych przebarwień. Nie licz na to, że pomarszczona i wysuszona łupina zakwitnie na wiosnę.

Reklama

Zobacz też: Kiedy sadzić hortensje bukietowe? Sprawdź, ile czasu zostało

Jakie warunki są najlepsze dla tulipanów?

Tulipany, by zakwitły na wiosnę, potrzebują odpowiedniej gleby, która musi być żyzna i przepuszczalna. Wyjątkowo nie służy im gliniasta ziemia, która utrudnia prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin. By uzyskać dobre podłoże dla tulipanów, spulchnij je widłami na głębokość około 20 centymetrów i usuń z niego chwasty. W celu użyźnienia gleby wymieszaj ją z kompostem, który dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych. Tulipany będą czuć się najlepiej na słonecznej rabacie i osłoniętej od wiatru.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed posadzeniem tulipanów do gruntu warto zabezpieczyć je w odpowiedni sposób. Przed atakiem nornic cebulki tulipanów możesz uchronić, wkładając je do specjalnych osłonek. By powstrzymać rozwój chorób grzybowych, trzeba rośliny zamoczyć w specjalnym roztworze. Jest to nadmanganianin potasu, który należy rozpuścić w wodzie i zamoczyć w nim cebulki tulipanów (10 litrów wody i trzy gramy specyfiku). Cebule pozostaw w roztworze na pół godziny, a dopiero potem włóż do gruntu.

Zobacz też: Podlej tym tuje. Odżyją! Sprawdzony patent na nawóz za grosze!

Jak sadzić tulipany do gruntu?

Posadzenie cebulek tulipanów jest bardzo proste, wystarczy wybrać odpowiednie stanowisko i przystąpić do dzieła.

  1. Najpierw za pomocą łopaty wydrąż dziurę w ziemi na głębokość około 15 centymetrów.
  2. Umieść cebulę szpiczastą stroną ku górze, a następnie przysyp ją ziemią. Pamiętaj, że ziemia nie może być zbyt ubita, tylko spulchniona. Cebulki powinny być sadzone w odległości około 10-12 centymetrów.
  3. Sadzonki podlewaj raz w miesiącu do pojawienia się minusowych temperatur. W okresie występowania opadów deszczu i śniegu nie jest to konieczne.

Polecamy:

Jesienna krzewinka o wyjątkowych owocach. Jak uprawiać golterię chilijską?

Kosztuje grosze. Wlej kilka kropel a paproć będzie bujna jak nigdy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tulipany sadzimy | tulipany pielęgnacja | cebulki tulipanów

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama