Kiedy przycinać hortensje ogrodowe? Uważaj, by im nie zaszkodzić

Czy hortensje się przycina? Wszystko zależy od gatunku tego efektownego, kwitnącego krzewu. Na swojej działce zdecydowałeś się na uprawie hortensji ogrodowej? Ma ona specyficzne wymagania, a ogrodnicza nadgorliwość może jej tylko zaszkodzić. Podpowiadamy, kiedy przycinać hortensje ogrodowe, by latem były w szczytowej formie i zachwycały obfitym kwitnieniem.

Krótka charakterystyka hortensji ogrodowej

Kwitnące krzewy hortensji ogrodowej przyciągają wzrok i mogą występować w ogrodach jako rośliny pierwszoplanowe. Z powodzeniem jednak można wykorzystać je w bardziej złożonych aranżacjach i zamieniać je w tło dla innych okazów. Wyróżnić można różne odmiany hortensji ogrodowej, choć za najbardziej atrakcyjne uważane są te, które wytwarzają barwne kwiatostany w kształcie kul. W języku angielskim nazywa się je określeniem "mopheads", które można przetłumaczyć jako mopy lub kudłate głowy. Nie ma co, działają na wyobraźnię!

Kwiaty hortensji ogrodowej przybierają różne barwy: białą, różową, czerwoną, niebieską, fioletową. Co ciekawe, kolory zmieniają się w zależności od odczynu gleby, na której posadzone zostały rośliny. Zerknij do naszego poradnika, jak zmienić kolor hortensji ogrodowej.

Reklama

Sprawdź też: Wybudzanie i pielęgnacja fuksji po zimie. Jak sprawić, by zakwitła już wiosną?

Jak ciąć hortensję ogrodową? Czy jest to konieczne?

Po zimie wielu z nas z entuzjazmem myśli o wejściu do ogrodu. Ochoczo chwytasz sekator i myślisz o cięciu hortensji ogrodowej? Lepiej powstrzymać swoje zapędy. Hortensje ogrodowe wytwarzają kwiaty na pędach zeszłorocznych, więc zabieg przycinania nie jest wskazany. Jedyne, co należy zrobić z tym atrakcyjnym krzewem to skrócenie pędów suchych, przemarzniętych, nadłamanych i ze śladami chorób.

Jak ciąć hortensję ogrodową? Ten kosmetyczny zabieg wykonuj ostrożnie. Skup się na usunięciu także suchych kwiatostanów. Musisz uważać, aby nie uszkodzić pąków, które pojawiają się poniżej nich.

Kiedy przycinać hortensję ogrodową?

Ważny jest także wybór właściwego terminu cięcia hortensji ogrodowej. Zazwyczaj przypada on na marzec i kwiecień. Planując pracę w ogrodzie, kieruj się aktualnymi warunkami. Zabieg powinien być przeprowadzony po ustaniu przymrozków, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Oprócz wiosennego cięcia sanitarnego co kilka lat przeprowadza się bardziej radykalne, cięcie prześwietlające hortensji ogrodowej. Wykonywać je należy co cztery-pięć lat. Polega ono na wycięciu kilku najstarszych pędów tuż przy ziemi. Dzięki tej czynności krzew będzie miał więcej miejsca i energii do rozwoju młodych pędów, które z czasem wydadzą dorodne kwiatostany.

Polecamy:

Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?

Zrób to w marcu, by cieszyć się bujnymi kwiatami na wiosnę

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama