Reklama

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? O jakiej porze dnia?

Przesadzanie kwiatów doniczkowych to ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie wielu gatunków. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić im odpowiednie warunki do zdrowego wzrostu oraz spektakularnego kwitnienia. Przygotowanie świeżego podłoża i nowej doniczki to oczywiste podstawy. Co jeszcze zapewni nam powodzenie podczas tej czynności? Czy pora dnia ma znaczenie w przypadku przesadzania roślin domowych? Okazuje się, że tak!

Kiedy kwiaty doniczkowe potrzebują przesadzania?

Zazwyczaj czynność ta wykonywana jest od wczesnej wiosny. Niektórzy miłośnicy kwiatów doniczkowych przystępują do niej już w lutym, by dodać wigoru okazom budzącym się do życia po czasie sezonowego odpoczynku. W niektórych przypadkach jesień również jest dobrym momentem na przeprowadzenie tego zabiegu.

Kluczowa jest jednak obserwacja roślin. Ważnym kryterium, poza datą w kalendarzu, jest ich stan i sygnały, które nam wysyłają. Po czym poznać, że roślina potrzebuje przesadzania? Kilka objawów powinno nas szczególnie zaalarmować. Należą do nich:

Reklama

  • opadanie liści;
  • żółknięcie lub utrata intensywnie zielonej barwy liści;
  • zahamowanie wzrostu;
  • utrata stabilności - dotyczy to zwłaszcza wysokich roślin;
  • wytworzenie dużej liczby odrostów, przez które roślina nie mieści się w dotychczasowym pojemniku;
  • natychmiastowe wypływanie wody na podstawkę podczas podlewania - prawdopodobnie oznacza to, że system korzeniowy wypełnia większość przestrzeni w doniczce;
  • znaczne zwiększenie rozmiaru całego okazu w ciągu jednego sezonu.

Sprawdź: Sansewieria cylindryczna: Co trzeba o niej wiedzieć?

O jakiej porze dnia przesadzać rośliny?

Mimo że celem przesadzania do nowego podłoża jest poprawa warunków, taka zmiana bywa dla rośliny szokiem. Każdy egzemplarz jest inny i może inaczej reagować w tej sytuacji, dlatego trzeba zadbać o to, by zabieg był dla roślin jak najbardziej bezpieczny.

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe? Zaleca się wykonywać ten zabieg o poranku lub wieczorem. Z czego to wynika? Przede wszystkim nie narazimy naszych kwiatów na wysokie temperatury. To ważne podczas ciepłych, wręcz upalnych dni. Najlepiej, by temperatura powietrza znajdowała się w przedziale 15-20°C.

Zdecydowanie się na przesadzanie we wczesnych godzinach porannych lub wieczornych uchroni nasze rośliny także przed intensywnym działaniem promieni słonecznych, które mogłyby nie przysłużyć się okazom, które są na etapie przyzwyczajania się do nowych warunków.

Warto wiedzieć: Na przesadzanie dobrze jest wybierać niezbyt pogodne, pochmurne dni, kiedy temperatura powietrza jest stabilna i raczej trudno spodziewać się jej dużych skoków i różnic w krótkim czasie.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przesadzanie to doskonały moment na wnikliwie przyjrzenie się korzeniom roślin - w końcu na co dzień raczej trudno ocenić ich stan. Jeśli zauważysz suche lub podgniłe fragmenty, usuń je bez żalu. Użyj do tego sterylnego i dobrze naostrzonego sekatora albo nożyc ogrodniczych. Zachowanie higieny jest w tym przypadku kluczowe, by nie dopuścić do przeniesienia szkodliwych patogenów z innych roślin.

Polecamy:

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Efektowny sukulent prosto z Meksyku. Co zrobić, żeby rozchodnik Morgana dobrze czuł się w naszym domu?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama