Reklama

Kiedy kwitnie wierzbówka kiprzyca? Na co pomaga i jakie ma właściwości?

Wierzbówka kiprzyca jest aktualnie w pełnym rozkwicie! Efektowną roślinę spotkasz w lasach, na łąkach, polach i nieużytkach, ale z powodzeniem można uprawiać ją także we własnym ogrodzie. Słynie nie tylko z urokliwego wyglądu, ale też właściwości leczniczych, z których medycyna ludowa w przeszłości czerpała pełnymi garściami. Sprawdź, na co pomaga ziele wierzbówki kiprzycy i o czym trzeba pamiętać, decydując się na samodzielną uprawę tego okazu.

Wierzbówka kiprzyca: Krótka charakterystyka

Jest rośliną wieloletnią zaliczaną do roślin wiesiołkowatych. Bywa nazywana także wierzbówką wąskolistną, a pierwszy człon nazwy nawiązuje do liści, które kształtem przypominają wierzbowe. Innym określeniem, pochodzącym z języka angielskiego, jest chwast ogniowy. Skąd takie skojarzenie? Wierzbówka to jedna z pierwszych roślin, jaka jest w stanie wyrosnąć na pogorzelisku po pożarze lasu.

Zalicza się do roślin miododajnych, a do tego nie ma dużych wymagań. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Często wyrasta w okolicach siedzib ludzkich, ale bez trudu trafić na nią można również w lasach (głównie iglastych), na łąkach, pastwiskach i niezagospodarowanych terenach - zarówno na nizinach, jak i w rejonach górzystych.

Reklama

Zobacz: Maść nagietkowa. Stosuj na łuszczącą się skórę, wypryski i rany

Kiedy kwitnie wierzbówka kiprzyca?

Łodygi mogą osiągnąć wysokość nawet do dwóch metrów. Liście cechują się podłużnym kształtem, lecz to kwiaty wierzbówki stanowią jej znak rozpoznawczy. Wyrastają na szczycie łodygi, a dzięki swojej różowej lub purpurowej barwie zdecydowanie rzucają się w oczy. Kwitnienie wierzbówki kiprzycy przypada na lato - zaczyna się już w lipcu i trwa do końca sierpnia. Właśnie wtedy tereny, na których obecna jest ta roślina, zamieniają się w różowo-fioletowe dywany, które przyciągają fanów pieszych wędrówek i fotografów.

Wierzbówka kiprzyca: Właściwości lecznicze

Ze względu na bogaty skład i powszechność występowania, wierzbówka odgrywała ważną rolę w medycynie ludowej. Wykorzystywano ją jako środek odkażający rany, skaleczenia i otarcia, uznawano ją także za remedium na bóle różnego pochodzenia.

Współcześnie wiadomo, że zawiera witaminę C oraz prowitaminę A. Doskonale wspiera odporność, ma dodatkowo właściwości przeciwbakteryjne. Z suszonych liści przygotowywać można herbaty, napary i wyciągi. Dlaczego warto? Wierzbówka pomaga usuwać toksyny z organizmu, wykazuje również bardzo dobry wpływ na układ hormonalny. Okazuje się pomocna w normowaniu nieregularnych miesiączek i zmniejszaniu bólów menstruacyjnych. Zaleca się jej stosowanie również w przypadku chorób prostaty.

Na co jeszcze pomaga wierzbówka? Można stosować ją zewnętrznie, by uporać się z problemami skórnymi i trądzikiem. Ogranicza wypadanie włosów, a jednocześnie stosowana jest jako wsparcie kuracji dla kobiet, które zmagają się z nadmiernym owłosieniem.

Uprawa wierzbówki w ogrodzie

Zanim zainteresujesz się kupnem nasion wierzbówki kiprzycy, zapoznaj się z podstawowymi zasadami jej uprawy. Choć wspomniane zostało, że nie ma ona dużych wymagań, zaproszenie jej do ogrodu trzeba odpowiednio zaplanować. O czym należy pamiętać?

  • Roślina najlepiej rozwija się na glebach próchniczych, zasobnych w azot. Dobrze, by podłoże było lekko kwaśne i wilgotne.
  • Wysiewając wierzbówkę, weź pod uwagę, że najbardziej lubi stanowiska nasłonecznione. W cieniu staje się podatna na ataki chorób grzybowych.
  • Zachwycił cię widok łanów wierzbówki na górskich halach? Nic dziwnego, lecz musisz pamiętać, że roślina rozwija się bardzo szybko, przez co może zagrażać innym okazom ogrodowym, konkurując z nimi o wodę i składniki odżywcze. Zaleca się więc znaleźć dla niej osobną część ogrodowej przestrzeni, oddzielając ją obrzeżami ogrodowymi od innych rabat i grządek.

Polecamy:

Jak oczyścić jelita ze złogów domowymi sposobami?

Polacy ruszyli do lasów. Sierpniowe grzybobranie czas zacząć

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama