Kiedy i jak sadzić truskawki?

Kiedy i jak sadzić truskawki? Rośliny wymagają niewielkiego nakładu pracy, by w przyszłości odwdzięczyć się słodkimi i soczystymi owocami. Truskawki cieszą się dużą popularnością, a ponieważ zawierają dużo właściwości odżywczych, które zmniejszają ryzyko chorób serca, warto mieć je w swoim ogródku. Kiedy i jak sadzić truskawki? Jakie wybrać?

Sadzonki truskawek: Jakie wybrać?

Sadzonki truskawek dzielą się na konkretne odmiany, które różnią się od siebie porą dojrzewania, smakiem, kształtem i wielkością. Te właściwości determinowane są chociażby przez sposób prowadzenia uprawy. Szczególną uwagę na początku wyboru sadzonek truskawek powinno przykuć to, czy roślina jest dobrze zakorzeniona i przygotowana do posadzenia. 

Same sadzonki dzielimy na zielone oraz Frigo. Te drugie przyjmują się niezwykle łatwo, a owocują nawet po siedmiu tygodniach od momentu posadzenia. Sadzonki Frigo dzielą się na cztery klasy. Te definiują je ze względu na wielkość pierwszego plonu. Do 20 mm średnicy osiąga klasa Frigo A++. Klasa A+ ma powyżej 15 mm średnicy, klasa A powyżej 10 mm, a najniższa klasa Frigo B, nazywana ekonomiczną, ma od 8 do 10 mm średnicy.

Reklama

Zielone sadzonki truskawek, inaczej kopane, charakteryzują się tym, że wydobywane są z gruntu jesienią i wczesną wiosną tuż przed dowozem do klientów. Gwarantują obfite plony w kolejnym roku uprawy. Jakie sadzonki truskawek wybrać? Bez względu na to, czy decydujemy się na Frigo czy zielone, warto skorzystać z upraw kwalifikowanej szkółki. 

Kiedy sadzić truskawki?

Termin sadzenia truskawek zależy od ich odmian. Zielone sadzonki truskawek sadzi się zarówno wiosną, jak i jesienią, kiedy ten rodzaj jest dostępny na rynku. Pomijając aspekty pogodowe, zielone sadzonki zaczyna się sadzić od około połowy marca do początku maja, gdy truskawki zaczynają kwitnąć. Jeżeli decydujemy się na sadzenie truskawek jesienią, sadzonki zielone w ziemi umieszczamy od około połowy września. W tym czasie sadzonki zielone są już dojrzałe, dzięki czemu lepiej znoszą niewygodę niższych temperatur. 

Kiedy sadzić truskawki Frigo? Te sadzi się od wczesnej wiosny do końca czerwca, kiedy są dostępne na rynku. Część ogrodników sadzonki Frigo sadzi jeszcze w lipcu, warto jednak pamiętać, by wtedy obciąć kwiaty z pierwszego kwitnienia. Dzięki temu roślina zostanie wzmocniona, a zabieg wpłynie na jeszcze większe plony w przyszłym roku

Kiedy sadzić truskawki w doniczce? Zaleca się, by robić to od początku lipca aż do jesieni. To zagwarantuje, że zasadzone latem dadzą obfite zbiory już podczas wiosny. Sadzić truskawki w doniczce można również od początku wiosny do końca maja, jednak nie należy spodziewać się sporych plonów. 

Jak sadzić truskawki?

Odpowiadając na pytanie, jak sadzić truskawki, uwagę należy skoncentrować przede wszystkim na miejscu i rodzaju podłoża. Te przepyszne owoce nie lubią rosnąć w glebie podmokłej i ciężkiej, ale obfitym plonem odpłacą się za posadzenie w nasłonecznionym miejscu w lekkiej glebie, bogatej w próchnicę, o odczynie delikatnie kwaśnym. Ten preferowany to 5,5-6,5 pH. 

Jak sadzić truskawki? Zanim się za to zabierzesz, spulchnij ziemię. Jeżeli ta jest mocno piaszczysta, należy ją nawieźć i przekopać. Trzeba pozbyć się bardzo dokładnie wszystkich suchych roślin oraz chwastów z gleby. Jak sadzić truskawki, by korzenie sadzonki nie były pozaginane? Dołki w ziemi, w których sadzimy truskawki, powinny mieć głębokość systemu korzeniowego, podobnie zresztą jak jego szerokość.

Mając wykopany prawidłowy dołek, wkładamy do niego roślinę, której korzenie powinny być wyprostowane. W innym przypadku może przejść do jej przesuszenia. Jak sadzić truskawki, by sadzonka nie zaczęła gnić? Zielone pędy powinny znaleźć się tuż nad powierzchnią gleby, dlatego nie należy sadzić truskawek zbyt głęboko ani przysypywać ziemią zielonych części. 

Jak gęsto sadzić truskawki?

Kiedy sadzonki truskawek znalazły się już w ziemi, podłoże wokół nich należy bardzo mocno ugnieść. Aby "dopieścić" truskawki, warto ziemię wokół nich poddać ściółkowaniu, wysypując słomę, jednak równie dobrze swoje zadanie spełni ściółka w postaci kory z iglastych drzew. Sadzonki dobrze podlewamy, a nawadnianie truskawek powinno odbywać się już codziennie.

Jak gęsto sadzić truskawki? Truskawki najlepiej sadzić w rzędach o odstępach około 40 centymetrów, w odległości 20 lub 30 centymetrów między sadzonkami w zależności od ich wzrostu oraz odmiany. To, jak gęsto sadzić truskawki, ma również wpływ na to, czy wygodny będzie zbiór owoców. Im gęściej posadzone rośliny, tym niewygodniejszy ich zbiór. 

Jak sadzić truskawki, by przyniosły obfity plon? Nie należy truskawek sadzić w glebie, w której wcześniej rosły warzywa kapustne, pomidory, ziemniaki, tytoń, len czy maliny. Wszystko przez niebezpieczne patogeny, które gromadzą się w takich miejscach. Truskawki można zasadzić po roślinach bobowatych, a jako przedplon sprawdzą się nawozy zielone jak gryka czy gorczyca

Jak sadzić truskawki na agrotkaninie?

Jak sadzić truskawki, kiedy ich właściciel nie ma czasu na odchwaszczanie sadzonek? Tu z pomocą przychodzi agrotkanina. Pod tą nie urosną żadne chwasty, a czarna agrotkanina świetnie absorbuje światło. Ziemia pod tym materiałem szybciej się nagrzewa, dzięki czemu sadzonki szybciej wydają owoce. Jak sadzić truskawki na agrotkaninie?

Na przygotowanej do tego ziemi należy rozwinąć potrzebną ilość agrotkaniny. Tę do podłoża mocujemy przy pomocy odpowiednich szpilek lub haczyków. Należy zadbać o to, by agrotkanina była bardzo dobrze naciągnięta. Znając odległości i to, jak gęsto sadzić truskawki, w konkretnych punktach nacinamy włókninę w kształcie X. 

Następnie w miejscu nacięcia należy wykopać dołki na sadzonki truskawek. Gdy te znajdują się już w ziemi, agrotkanina musi zostać dokładnie oczyszczona, a wszystkie sadzonki dokładnie nawodnione. 

Jak sadzić truskawki w doniczkach?

Słodkim owocem mogą cieszyć się również ci, którzy nie mają dostępu do ogródka, bo z powodzeniem można sadzić truskawki w doniczkach. Jak to zrobić, by cieszyć się obfitym zbiorem? Na dno doniczki należy wysypać niewielką warstwę drenażu. Może to być kilkucentymetrowa warstwa keramzytu, który przykrywamy warstwą piasku. Doniczkę wypełniamy ziemią z dodatkiem nawozu.

Jak sadzić truskawki w doniczkach? Po wypełnieniu, ziemię należy obficie podlać. Sadzenie truskawek w doniczkach rozpoczynamy dopiero następnego dnia. W jednym, dłuższym pojemniku, powinny zmieścić się trzy lub cztery sadzonki. Z kolei w popularnych skrzynkach zmieści się ich nawet osiem. 

Prawidłowe sadzenie truskawek w doniczkach to również dbałość o to, by korzenie sadzonek były wyprostowane. Jeżeli są zbyt długie, można delikatnie je przyciąć. Truskawki sadzimy co 15 cm, a w ziemi musi znaleźć się cały korzeń. Roślinę delikatnie przysypujemy ziemią, sadzonki obficie podlewamy, dbając o to, by nie moczyć liści.

Zobacz także:

Co sadzić obok truskawek? Te rośliny pobudzą je do wzrostu

Budleja Dawida: Malowniczy kwiat, który wabi motyle

Co można zrobić z deszczówką? Tak wykorzystasz ją na 5 sposobów

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama