Reklama

Juka karolińska. Roślina idealna na suszę

Zmiany klimatyczne stały się faktem: od kilku lat wiosną i latem jest bardzo sucho, co niekorzystnie wpływa na nasze uprawy. Susza ma ogromny wpływ na kondycję roślin w naszych ogrodach – z powodu małej ilości wody stają się karłowate albo podatne na działanie chorób. Czy zatem jesteśmy skazani na brak krzewów i kwiatów za oknem? Z pomocą przychodzi juka karolińska – roślina, która okazale rośnie w ekstremalnych warunkach. Nie dość, że brak wody jej nie szkodzi, to wysokie temperatury sprawiają, że zawsze obficie kwitnie. Co warto widzieć o tej roślinie? Jak ją pielęgnować? Przekonajmy się.

Reklama

Co warto wiedzieć o juce karolińskiej?

Juka karolińska, znana również jako krępla albo szpilecznica włóknista, jest zimozieloną rośliną z rodziny szparagowatych, która w naturalnych warunkach jest spotykana na południowych terenach Stanów Zjednoczonych. Ze względu na wyjątkowe walory, często uprawiana jest na całym świecie, również w Polsce. Juka charakteryzuje się długimi, zielonymi liśćmi, które tworzą gęste kępy. Zakwita na przełomie lipca i sierpnia. Na długiej łodydze pojawiają się imponujące i oryginalne kwiaty.

Jakie warunki sprzyjają juce karolińskiej?

Juka karolińska wprawia w zachwyt wielu ogrodników. Przede wszystkim jest to wdzięczna roślina, której nie są straszne ekstremalne warunki. Preferuje bardzo jasne stanowiska, które przez większość dnia są silnie nasłonecznione. W przeciwieństwie do większości rodzimych gatunków, nie wymaga nawadniania, aby bujnie i obficie zakwitła. Co ciekawe, juka sprawdzi się w trudnych warunkach, ponieważ dobrze znosi zarówno upalne lata, jak i ujemne temperatury.

Czy jukę można posadzić w przydomowym ogrodzie?

Juka karolińska sprawdza się jako oryginalny dodatek do naszych ogrodów. Nie ma szczególnych wymagań, dlatego nawet laik bez problemu poradzi sobie z jej uprawą. Jedyne czego potrzebuje, to duża ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Nie wymaga żyznego stanowiska – najlepiej rośnie na glebie ubogiej, suchej i przepuszczalnej. Niestety, nie sprawdza się w miejscach zacienionych oraz wilgotnych. Nie dość, że wtedy nie kwitnie, to podatna jest na szereg chorób grzybiczych oraz pasożytniczych.

Praktyczne wskazówki uprawy juki karolińskiej

Chcąc posadzić jukę w ogrodzie, najlepiej od razu umieścić ją w miejscu docelowym. Ze względu na przystosowanie się do niesprzyjających warunków, roślina tworzy bardzo gęste i głębokie systemy korzeniowe, stąd jej przesadzanie jej praktycznie niemożliwe. Zaletą juki karolińskiej jest jej długowieczność: rośnie przez kilkanaście lat w jednym miejscu. Z gęstej kępy rozrasta się kilka, a czasem kilkanaście łodyg kwietnych, które zakwitają już w drugim roku od zasadzenia.

Rozsadzanie juki

Rozmnażanie juki można teoretycznie przeprowadzić za pomocą nasion. Niestety, metoda ta sprawdza się tylko w jej naturalnych warunkach, dlatego w amatorskiej uprawie jest to bardzo problematyczne, a wręcz niemożliwe. Na szczęście każda roślina po przekwitnięciu wypuszcza młode sadzonki, które wystarczy wykopać i zasadzić w docelowym miejscu. Można również wykopać kawałek korzenia tej ciekawej rośliny, odciąć fragment i umieścić w innym miejscu w ogrodzie, który po pewnym czasie wypuści zalążek nowej juki.

Co może zaszkodzić juce karolińskiej

Jeśli juka karolińska ma odpowiednie miejsce, roślina nie powinna sprawiać kłopotu. Jedynie, co jej może zaszkodzić, to zbyt obfite i długotrwałe nawodnienie, co może skutkować gniciem jej korzeni. Choć juka jest odporna na działanie ujemnych temperatur, zimą jej kondycja może znacznie się pogorszyć – największym wyzwaniem może być gruba warstwa śniegu, która przykrywa szczelinie liście rośliny. Jeśli nie mają bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, zielone części usychają, a cała juka jest podatna na gnicie i ataki chorób grzybiczych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama