Reklama

Jesienne nawożenie piwonii: Co trzeba o nim wiedzieć? Kiedy go przeprowadzać?

Piwonie to piękne byliny, które zdobią niejeden ogród. Rośliny kwitną bujnie, a ich zapach jest mocny i bardzo wyrazisty. Peonie są dość proste w uprawie, ale wymagają czułej ręki ogrodnika. Także jesienią potrzebują odpowiedniego nawożenia i pielęgnacji. Co trzeba wiedzieć o jesiennym nawożeniu piwonii? Jakich innych zabiegów wymagają te długowieczne rośliny? Wyjaśniamy.

Co daje jesienne nawożenie piwonii?

Piwonie powinno nawozić się dwa razy do roku, czyli na wiosnę oraz jesienią. To zapewnia im prawidłowy wzrost, a także bujne kwitnienie. Zabieg ten wykonywany regularnie sprawia, że pąki kwiatowe są znacznie większe i utrzymują się przez dłuższy czas. Dodatkowo jesienne zasilanie peonii pomaga jej przetrwać ciężką zimę i nagły spadek temperatury. Z racji tego, że piwonie to rośliny wieloletnie, warto zadbać o nie w szczególny sposób.

Zobacz też: Jesienne nawożenie krzewów. Co i kiedy stosować? Musisz to wiedzieć we wrześniu

Reklama

Kiedy i czym nawozić jesienią piwonie?

Ostatnie nawożenie piwonii powinno mieć miejsce na przełomie września i października. Do nawożenia peonii najlepiej sprawdzą się naturalne nawozy, na przykład kompost lub obornik. Zawierają one potrzebne minerały, takie jak fosfor i potas, które warunkują prawidłowy rozwój krzewu. Wyjątek mogą stanowić specjalne nawozy mineralne, dostępne w sklepach ogrodniczych. Unikaj tych, posiadających w składzie dużą dawkę azotu, gdyż minerał ten pobudza rośliny do intensywniejszego kwitnienia. Nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy bylina kończy już okres wegetacyjny.

Jak przygotować naturalny nawóz do piwonii?

Jedną z możliwości jest przygotowanie naturalnego nawozu z obornika, który trzeba odpowiednio rozcieńczyć. W ten sposób przeprowadź zabieg:

  1. Do dużego wiaderka włóż obornik i zalej wodą, nada się także deszczówka (proporcje 1:3). Mieszankę odstaw na tydzień w suche i ciemne miejsce.
  2. Po upływie czasu nawóz wymieszaj patykiem, jeśli nie tworzą się bąble, to znaczy, że substancja jest gotowa do użytku. Niższa temperatura sprawia, że cały proces może potrwać dłużej.
  3. Nałóż nawóz na karpę i rozdrobnij za pomocą wideł. Na jeden krzew piwonii potrzeba około dwóch kilogramów mieszanki. Obornik wraz ze śniegiem i deszczem będzie się rozpuszczał, a wszystkie dobre składniki przedostaną się do gleby. Specyfik użyźni ziemię i sprawi, że piwonia na wiosnę będzie zdrowa i bujna.

Jakich zabiegów potrzebują piwonie na przełomie września i października?

Szczególnej troski potrzebują młode piwonie, które nie są odporne na minusowe temperatury. Warto na zimę obsypać je u nasady cienką warstwą ziemi albo suchym obornikiem. Trzeba pamiętać o tym, by po przekwitnięciu usunąć jedynie uschnięte kwiatostany wraz z częścią pędu. Liście natomiast zostają, ponieważ pełnią ważną funkcję w procesie fotosyntezy. Dodatkowo będą stanowić ozdobę ogrodu, gdyż na jesień przybiorą czerwony kolor. Krzew peonii pozostawiony w spoczynku sam zrzuci obeschnięte liście.

Przycinanie peonii nisko nad ziemią powinno odbyć się wczesną wiosną, przed początkiem okresu wegetacyjnego. Jeśli zdecydujesz się na ten zabieg jesienią, wykonaj go najpóźniej w połowie września. W przeciwnym razie rany po cięciu mogą nie zdarzyć zagoić się przed zimą. Pamiętaj o ściółkowaniu krzewów piwonii warstwą kory. Zabezpieczy to system korzeniowy rośliny, a dodatkowo zniweluje wyrastanie chwastów. Z zabiegiem tym warto poczekać do pojawienia się pierwszych przymrozków, by uniknąć rozwoju pleśni i szkodników w wilgotnej ściółce.

Polecamy:

Kiedy sadzić hortensje bukietowe? Sprawdź, ile czasu zostało

Jesienna pielęgnacja różaneczników. 4 zasady dobrego zabezpieczenia rododendronów przed mrozem

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama