Reklama

Jesienne kwiaty na balkon i taras: Jakie gatunki wybrać?

Choć jesień wielu osobom kojarzy się ze słotą i szarością, to jednak balkon i taras wcale nie muszą wyglądać smuto o tej porze roku. We wrześniu, październiku, a nawet listopadzie mogą zdobić je piękne kolory. Oto jesienne kwiaty na balkon i taras, które warto zasadzić w doniczkach.

Jesienne kwiaty na balkon i taras

Chryzantemy kojarzą się przede wszystkim ze Świętem Zmarłych i ozdobą grobów. Tymczasem są to wspaniałe jesienne kwiaty na balkon i taras, które występują w przeróżnych kolorach od bieli, przez złoto, pomarańcz, róż, czerwień aż po błękit i czerń. Dostępne są też odmiany o dwubarwnych płatkach. Chryzantemy mogą być duże i pełne lub mieć delikatne, pojedyncze kwiaty. Ich płatki różnią się nie tylko kolorem, ale także kształtem. W zależności od odmiany mogą mieć wysokość 30-100 centymetrów. Złocienie — jak inaczej nazywa się te kwiaty — lubią glebę próchniczą, przepuszczalną o zasadowym odczynie. Niektóre odmiany są całkowicie mrozoodporne, inne źle znoszą chłody. Złocień lubi słońce. Chryzantemy świetnie sprawdzą się też jako kwiaty cięte w wazonie.

Reklama

Astry, michałki, marcinki — kwiaty te w poszczególnych regionach Polski występują pod różnymi nazwami. Astry mają kwiatostany koszyczkowe — środek tworzą żółte kwiaty rurkowe, podczas gdy zewnętrzne kwiaty języczkowe mogą przybierać niemal wszystkie barwy tęczy. Michałki lubią umiarkowanie żyzną, przepuszczalną, kwaśną glebę o odczynie pH 5,5 do 6,5. W doniczkach najlepiej sadzić odmiany niskie i karłowate, które prezentują się najpiękniej w pojemnikach. W zależności od odmiany marcinki najlepiej rosną w słońcu lub półcieniu. Astry można też ściąć i włożyć do wazonu z wodą.

Wrzosy to typowe jesienne kwiaty na balkon i taras. Krzewinki uprawiane w donicach wyrastają na wysokość około 25-35 centymetrów. W zależności od odmiany rośliny mogą mieć pokrój wzniesiony lub płożący. Od września ich pędy pokrywają się drobnymi kwiatami w kolorze białym, fioletowym lub różowym. W sprzedaży dostępne są też wrzosy czerwone i niebieskie. Krzewinki lubią kwaśną, przepuszczalną glebę i stanowiska słoneczne, ale poradzą sobie także w półcieniu. Wrzosy to rośliny odporne na mróz, które będą zdobiły balkon do późnej jesieni. Z ich udziałem można tworzyć wspaniałe jesienne kompozycje doniczkowe.

Golteria rozesłana nazywana też pełzającą to niewielka, płożąca się krzewinka z rodziny wrzosowatych. Roślina osiąga od 15 do 20 centymetrów wysokości. Jej liście są drobne, błyszczące i ciemnozielone a jesienią przebarwiają się na czerwono. To niezwykle dekoracyjna roślina szczególnie od października, kiedy pojawiają się piękne, okrągłe, czerwone owoce. Utrzymują się one na golterii aż do wiosny, toteż roślina w niektórych regionach świata traktowana jest jako ozdoba bożonarodzeniowa. Doniczkę z golterią można zabrać na zimę do domu, gdzie posłuży jako ozdoba wnętrza. Krzewinka lubi przepuszczalną, umiarkowanie żyzną glebę o kwaśnym odczynie. Dobrze rośnie w słońcu, ale poradzi sobie też w cieniu. 

Jesienne kompozycje doniczkowe

Jak stworzyć jesienne kompozycje doniczkowe? Wrzosy, kapustę ozdobną, golterię i astry można sadzić razem w pojemnikach. Rośliny te lubią podłoża o kwaśnym pH, więc nie tylko wspaniale się razem prezentują, ale także dobrze czują w swoim towarzystwie. Dodatkową ozdobą takich pojemników będzie krzewinka hebe, żurawki czy mrozy. Jesienne kompozycje doniczkowe na taras lub duży balkon przygotowane w obszernych pojemnikach, można też uzupełnić o trawy ozdobne, małe iglaki czy barbulę. Można zasadzić rośliny w grupach według pasujących do siebie kolorów, czyli połączyć fioletowe wrzosy z białymi astrami czy białe chryzantemy z bluszczami, rozchodnikami i mrozami. Warto rozważyć zasadzenie na jesiennym balkonie także aksamitek, celozji czy cyklamenów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama