Reklama

Jakie właściwości i zastosowanie posiada gwiazdnica pospolita?

Gwiazdnica pospolita to delikatna roślina, łatwa do zignorowania. Jej długie cienkie łodygi z maleńkimi kwiatami rosną wszędzie. Uważana jest przez wielu za chwast. Dawniej gwiazdnicę wykorzystywano w celach leczniczych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz wykrztuśne. Poznaj jej niesamowite właściwości i dowiedz się gdzie możesz ją wykorzystać.

Reklama

Gwiazdnica bogata jest w wapń, żelazo i magnez. Znajdziemy w niej także witaminę A i C. Jej smak jest mdły, ale w połączeniu z innymi składnikami staje się niezwykle zdrowym posiłkiem.

Jej liście i kwiaty to świetny dodatek do sałatek. Do sałatki należy zbierać młode, delikatne listki. Latem łodygi stają się włókniste. Z powodzeniem możemy ją dodawać do koktajli owocowych. Łatwo przygotujesz z niej wspaniałe pesto.

Te małe drobne kwiaty i łodyżki mają wiele zastosowań zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Można je wykorzystać, aby złagodzić oparzenia słoneczne oraz ugryzienia. Wystarczy przyłożyć kilka świeżych listków do skóry. Świeże liście z dodatkiem octu, można dodać do kąpieli. Kąpiel w takiej wodzie złagodzi swędzenie skóry.

Gwiazdnica pospolita posiada także właściwości kojące, co czyni ją idealną do picia jako napar. Gdy organizm walczy z wysypką, warto po sięgnąć to taki napar. Gwiazdnicę znajdziemy w preparatach odchudzających. Badania wykazały, że znajdują się w niej saponiny. Które, pomogą pozbyć się tłuszczu i toksyn z organizmu. Wspierają one również pracę nerek i działają moczopędnie. Gwiazdnica pomaga również złagodzić suchy kaszel. Zatem pij ją w naparze, gdy jest świeża lub zrób z niej nalewkę na zimę.

Roślina jest ogólnie uważana za bezpieczną dla wszystkich. Spożywana w dużych ilościach, może działać przeczyszczająco.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama