Reklama

Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Trawy ozdobne coraz częściej spotykane są w polskich ogrodach. Zdobyły uznanie ze względu na to, że są niezwykle wytrzymałe i mają małe wymagania, a przy tym pięknie dekorują przestrzeń wokół domu. Dodatkowo są odporne na choroby i szkodniki, a także mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Różnorodne gatunki traw ozdobnych dobrze komponują się w ogrodach formalnych, wiejskich, angielskich czy orientalnych, ale sprawdzą się też i w tych bardziej naturalnych i „dzikich”. Mogą stanowić tło dla innych roślin, być samodzielnymi ozdobami ogrodu lub dekorować skalniaki i oczka wodne. Które gatunki traw ozdobnych warto wybrać do ogrodu?

Reklama

Miskant chiński

Jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych do ogrodu jest miskant chiński. Roślina osiąga od 1 do 2 metrów wysokości. Miskant efektownie się prezentuje ze względu na to, że ma długie zielone liście z jasnym poprzecznym paskiem i srebrzystoszare kwiatostany. Przypomina dzięki temu bambusy. Ta wysoka trawa nadaje się do dekoracji oczka wodnego lub jako tło dla innych roślin. Kwitnie od sierpnia. Miskanty lubią nasłonecznione miejsca i żyzne, gliniaste podłoża. Są odporne na mrozy, ale warto je okryć na zimę.

Trawa pampasowa

Niezwykle okazałą i dekoracyjną trawą ozdobną jest trawa pampasowa, która dorasta do 2-3 metrów wysokości. Tworzy rozłożyste kępy, a wieńczą je puszyste pióropusze w kolorze różowym, kremowym lub białym. Trawa pampasowa kwitnie jednak dość późno – zakwita pod koniec września, przekwita w październiku. Najlepiej prezentuje się sadzona pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, np. na trawniku czy przy oczku wodnym. Sprawdzi się jako kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji. Trawa pampasowa wymaga miejsc ciepłych, słonecznych oraz wilgotnej, żyznej gleby. Warto też stosować do niej nawozy potasowe. Przed zimą należy ją zabezpieczyć – obwiązać liście sznurkiem i przykryć matą. Odmianą odporną na niską temperaturę jest „Pumila” (ma kremowe kwiatostany).

Rozplenica japońska

Duże wrażenie robi także rozplenica japońska, zwana też piórkówką. Jest to niezwykle zwiewna trawa o rozłożystych kępach w kształcie fontanny. Posiada szarozielone liście i puszyste, wiechowate kwiatostany. Osiąga ok. 60-80 cm wysokości. Może zdobić oczka wodne i wrzosowiska, ale nadaje się też do kompozycji rabatowych. Można uprawiać ją także w doniczkach. Rozplenica lubi stanowiska słoneczne i osłonięte przed wiatrem, dobrze też znosi zimę (warto ją jednak okryć). Preferuje gleby przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze. Dobrze ukorzeniona potrafi przetrwać okresy przesuszenia.

Imperata cylindryczna „Red Baron”

Jedną z najbarwniejszych traw ozdobnych jest imperata cylindryczna „Red Baron”. Często nazywa się ją też trawą czerwoną ze względu na jej intensywnie czerwone liście. Barwa ta może utrzymywać się do późnej jesieni, a nawet do wczesnej zimy. Imperata może mierzyć od 30 do 60 cm wysokości, kępy wznoszą się prawie pionowo. Sadzie się ja w grupie, np. przy trawniku czy jako dekorację oczka wodnego. Świetnie komponuje się z trawą pampasową lub trawami srebrzystymi. Imperata nie ma dużych wymagań, lubi wilgotną glebą i nasłonecznione miejsca (wtedy najlepiej się wybarwia). Dobrze znosi mrozy, ale warto ją okrywać na zimę.

Dmuszek jajowaty

Do niskich traw, które idealnie nadają się do przykrycia podłoża lub uprawy na skalniakach, należy z pewnością dmuszek jajowaty. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, która osiąga 20-40 cm wysokości i kwitnie od maja do sierpnia. Efektowne są przede wszystkim kwiatostany dmuszka o białych kulistych kłosach. Z tego względu roślinę nazywa się potoczne „zajęczym ogonem”. Można ją uprawiać na rabatach, skalnikach i w pojemnikach. Dmuszek jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Lubi też słoneczne stanowiska.

Kostrzewa sina

Na rabaty i skalniaki oraz jako roślinę okrywową warto wykorzystać kostrzewę siną (inaczej kostrzewę popielatą). Dorasta do 30 cm i tworzy małe kępki z sinozielonych, niebieskawych liści. Kostrzewa sina jest rośliną krótkowieczną, ale ma bardzo efektowny wygląd i łatwo się rozsiewa. Jest też łatwa w uprawie, lubi słoneczne miejsca oraz suche, piaszczysto-gliniaste gleby ubogie w składniki odżywcze. Dobrze też znosi mrozy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama