Reklama

Jakie rośliny doniczkowe wybrać do ciemnego pokoju?

Nie wszystkie rośliny doniczkowe potrzebują dużo światła. Wiele z nich świetnie odnajduje się w ciemnych miejscach z małą ilością promieni słonecznych lub ich całkowitym brakiem. Lista roślin cieniolubnych jest szeroka, a wizja zielonego parapetu z pewnością ucieszy każdego ich miłośnika. Poniżej podpowiadamy, które z nich najlepiej odnajdą się w ciemnym pokoju.

Trzykrotka

To roślina, która ma bardzo ciekawy wygląd, a to za sprawą liści: zdobią je poprzeczne, charakterystyczne paski. W domowych warunkach osiąga wysokość 20-30 centymetrów i wymaga regularnego przycinania. Trzykrotka nie potrzebuje dużej ilości światła, dlatego poleca się ją jako roślinę do ciemnego pokoju. Jedynie czego nie znosi to przeciągów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój trzykrotki. Roślina nie wymaga codziennego podlewania i sprawdzi się dla początkujących ogrodników.

Kalatea

Kalateę wyróżniają na tle innych roślin piękne i wielobarwne liście. Roślina mierzy około 40-50 centymetrów i uwielbia zacienione miejsca. Dlatego jeśli pokój ma ekspozycję po stronie północnej, to kalatea odnajdzie się tam bez problemu. Roślina lubi obfite, ale rzadkie podlewanie, a jej gleba powinna być wilgotna.

Reklama

Polecamy: Ułóż je na parapecie! Nigdy więcej nie zobaczysz pająka w domu

Peperomia

Roślina ta ma intensywnie zielone liście o błyszczącej fakturze, które kształtem przypominają serce. Nie jest ona wielkich rozmiarów (15-20 centymetrów), dlatego idealnie nadaje się do małych pomieszczeń. Peperomia najlepiej rozwija się w rozproszonym świetle i lubi półcień. Jeśli natomiast chodzi o warunki glebowe, roślinie trzeba zapewnić lekko wilgotne i przepuszczalne podłoże.

Skrzydłokwiat

To jedne z popularniejszych roślin cieniolubnych, które będą pięknie kwitnąć, nawet po stronie północnej. Skrzydłokwiat ma liście lancetowate oraz połyskliwe: osiągają one długość około 30 centymetrów. Białe kwiaty tych roślin są osadzone na długich pędach i mają przyjemny zapach, a swoim kształtem przypominają skrzydła. Nie jest to roślina o dużych wymaganiach: jeśli zapewni się jej regularne podlewanie i zraszanie liści, będzie cieszyć oko przez długi czas.

Hoja

Jeśli w domu promieni słonecznych jest jak na lekarstwo, to hoja w takich warunkach poradzi sobie doskonale. Roślina ma niewielkie, zgrubiałe liście, które osiągają długość tylko od dwóch do trzech centymetrów. Kwiaty hoi są drobne, białe oraz zebrane w grona: swoim kształtem przypominają gwiazdki. Hoja nie jest rośliną wymagającą, potrzebuje tylko odpowiedniego nawożenia oraz dość częstego podlewania. Ponadto nie znosi promieni słonecznych, dlatego ciemny pokój będzie dla niej idealnym rozwiązaniem.

Zamiokulkas

Ostatnią pozycją na naszej liście jest zamiokulkas. To idealna roślina zwłaszcza dla zapominalskich, gdyż nie wymaga ona częstego podlewana. Swoim wyglądem przypomina paproć, ale nie jest z nią spokrewniona. Jej liście są błyszczące i skórzaste, ułożone symetrycznie, a wyglądem przypominają pióra. Zamiokulkas potrzebuje odrobiny słońca, więc nie może przebywać w całkowitej ciemności. Aczkolwiek ciemny pokój dla tej rośliny doniczkowej nie będzie stanowił przeszkody. Czym jeszcze zachwyca? Filtruje powietrze z toksyn i trujących substancji oraz pięknie prezentuje się w każdej przestrzeni.

Zobacz też:

Pielęgnacja wrzosów na wiosnę: Jak się za to zabrać?

Te rośliny urosną na murkach, między płytami i we wnękach

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama