Reklama

Jakie kwiaty są najlepsze na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym oprócz robienia świątecznych porządków, przygotowywania smacznych wypieków i pakowania prezentów ozdabiamy nasze domy - ubieramy choinki, a nasze półki, okna i stoły dekorujemy kwiatami idealnymi na Boże Narodzenie. Na jakie gatunki najlepiej postawić? Podpowiadamy.

Reklama

Rośliny na Boże Narodzenie

Najpopularniejszą rośliną na święta Bożego Narodzenia jest oczywiście choinka, którą w naszych, polskich domach ubiera się od XIX wieku. Z roku na rok rośnie liczba zwolenników świerka oraz jodły kaukaskiej. Mają piękny kształt oraz igły, które nie szarzeją i się nie sypią. Innymi słowy są idealne na święta.

Nabywców choinka zachwyci również pięknym zapachem. Tą świąteczną roślinę można również wysadzić do ogrodu, gdzie przyjmie się prawie w każdych warunkach glebowych

Dekoracje na Boże Narodzenie z kwiatów

Dekorując nasze domy na święta, pamiętamy o zakupie jemioły. Powieszona pod sufitem podobno przynosi szczęście w miłości. Oprócz pomocy w sprawach sercowych ta bożonarodzeniowa roślina ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Napary z jemioły poprawiają nasza odporność, pomagają zwalczyć nadciśnienie oraz łagodzą wszystkie dolegliwości związane z menopauzą. Gałązki jemioły są znakomitą dekoracją używaną do świątecznych stroików czy bukietów.

Okres świąteczny mogą przetrwać bez wody. Lekko zwiędnięte liście jemioły dodadzą świątecznym stroikom uroku. Jemiołę można spryskać złotym lub białym sprayem, dodając tym samym roślinie akcentu świątecznego.

Kwiaty doniczkowe na święta

Coraz popularniejsze w naszych domach jest wystawianie na święta kwiatów doniczkowych. Najlepsze i najpopularniejsze kwiaty na Boże Narodzenie to przede wszystkim poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. Kwiat idealny na świąteczne stoły jest barwną dekoracją – szczególnie, jeśli ustawi się ją w oświetlonym miejscu. Największą ozdobą tej idealnej rośliny świątecznej są jej różnokolorowe liście. Najpopularniejsze to czerwień oraz biel, ale występują też gwiazdy betlejemskie barwione, np. na niebiesko.

Popularne kwiaty na Boże Narodzenie

Na naszych stołach króluje nie tylko gwiazda betlejemska. Jedną z bardziej popularnych roślin bożonarodzeniowych jest zygokaktus, potocznie zwany grudnikiem lub grudniaczkiem.

Ta efektowna roślina sprawdza się idealnie jako kwiat bożonarodzeniowy. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów. Kwitnie zwykle pod koniec listopada i na początku grudnia, stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań. Idealny na stół wigilijny, bo jest niewysoki i nie zajmuje dużo miejsca.

Kwiaty idealne na Boże Narodzenie

Niewątpliwie kwiatem, który może zdobić na mieszkania w okresie Bożego Narodzenia, jest cyklamen perski. Cyklameny mają piękne kwiaty, kształtem przypominające motyle barwy -od białej do czerwonej- z charakterystycznymi postrzępionymi płatkami. Cyklamen kwitnie od października do marca, dlatego jeżeli chcemy, aby pięknie prezentował się w okresie Bożego Narodzenia, podlewajmy go i nawoźmy, a odwdzięczy się nam bujnym kwitnieniem.

Pielęgnacja roślin bożonarodzeniowych po okresie świąt

Gwiazda betlejemska, cyklamen czy grudniak są idealne nie tylko na święta, bo również po tym okresie mogą ozdobić nasze domy. Pamiętajmy, aby przy wyborze roślin na świąteczny stół stawiać na takie, które mają zdrowe liście i nie są przemrożone. Unikajmy zatem kupowania na straganach lub ulicznych stoiskach. W mieszkaniach chrońmy kwiaty zarówno przed przegrzaniem jak i przeciągiem. Prawidłowe warunki pielęgnacji sprawią, że rośliny kupowane jako bożonarodzeniowe będą cieszyły nasze oczy jeszcze długo po upływie okresu świątecznego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama