Jakie kwiaty na słoneczny balkon wybrać?

Do planowania aranżacji balkonu i tarasu warto podejść z wyprzedzeniem. Analiza warunków, jakimi dysponujemy, jest kluczowa, by móc cieszyć się widokiem bujnie kwitnących roślin od wiosny aż do jesieni. Zastanawiasz się, jakie kwiaty na słoneczny balkon nadają się najlepiej? Wybór gatunków, które dobrze znoszą intensywne nasłonecznienie, jest naprawdę duży. Sprawdź, czym się kierować podczas obmyślania swojej balkonowej strategii.

Dużo światła - dużo problemów?

Wystarczy kilka doniczek z zadbanymi roślinami, by pobyt na tarasie był niezwykle relaksujący i satysfakcjonujący. Kwiaty balkonowe lubiące słońce dobrze czują się na stanowiskach od strony zachodniej, południowo-zachodniej oraz południowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mocne nasłonecznienie nawet dla nich może być wyzwaniem.

Podczas upalnego lata konieczne może być zastosowanie zacienienia poprzez markizy lub parasole ogrodowe. Wszystko po to, by uniknąć poparzenia liści oraz błyskawicznej utraty wilgoci z podłoża. Kwiatom na słonecznym balkonie nie służą również metalowe i małe doniczki - lepiej postawić na drewniane. Ważne, by były w jasnym kolorze - dzięki temu ograniczymy nadmierne nagrzewanie się pojemników.

Reklama

Zobacz: Bambus w ogrodzie: Czy warto go mieć?

Kwiaty na balkon południowy: O czym pamiętać?

Niektóre z nich mogą cieszyć nas widokiem już w marcu. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze rośliny, balkon będzie wypełniony kolorami do października lub nawet listopada. To doskonała informacja dla wszystkich, którzy uwielbiają zieleń i barwne kwiaty, a nie dysponują własnym kawałkiem ogródka.

Trzeba jednak pamiętać, że na balkonie południowym ekspozycja na intensywne działanie promieni słonecznych trwa zdecydowanie najdłużej. Już z samego rana dociera do nich rozproszone światło ze wschodu. Z kolei na tarasie od strony zachodniej, na wpływ palącego słońca rośliny wystawione są przez całe popołudnie aż do wieczora. Warto więc wziąć pod uwagę wcześniejsze wytyczne, by odpowiednio zadbać o rośliny na balkonie.

Bratek ogrodowy: Bardzo tolerancyjna roślina na balkon

Wbrew nazwie często jest sadzony na tarasach i balkonach. Doceniają go ogrodnicy, którzy chcą cieszyć się widokiem kolorowych płatków już w marcu i kwietniu, choć można skusić się także na odmiany o późniejszym terminie kwitnienia. Bratki nie mają dużych wymagań, lecz na słonecznym balkonie trzeba pamiętać o ich regularnym i częstym podlewaniu. W wyjątkowo gorące dni konieczne jest zapewnienie im zadaszenia.

Roślinna klasyka, czyli surfinie na balkon

Surfinie należą do najczęściej wybieranych kwiatów na taras. Prezentują się pięknie, a gorący balkon jest dla nich bardzo dobrym stanowiskiem. Ogromna liczba dostępnych odmian i bujne kwiatostany sprawiają, że nawet pojedyncza roślina robi duże wrażenie. Surfinia może kwitnąć od maja do listopada! Oprócz tego, że ceni słońce, przyda się jej także lekko kwaśne podłoże.

Pelargonia: Roślina wieloletnia na słoneczny balkon

Wraz z surfinią dzielą tytuł "królowych balkonów". Pelargonia jest odporna nie tylko na duże nasłonecznienie, ale także działanie mocnego wiatru. Lepiej znosi także braki w podlewaniu, choć o dostarczeniu wody nadal trzeba pamiętać! By kwiaty były ładnie wybarwione, poleca się również stosowanie nawozów mineralnych. Co ciekawe, z pelargonią nie trzeba żegnać się po jednym sezonie. Z powodzeniem przezimujemy ją na klatce schodowej lub w piwnicy.

Begonie robią wrażenie!

Eleganckie, łatwe w uprawie, zachwycają widokiem zarówno kwiatów, jak i ozdobnych liści. Begonie dobrze komponują się z innymi roślinami balkonowymi i świetnie radzą sobie na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Kwitną od wczesnego lata aż do późnej jesieni. Choć nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, należy pamiętać o ich częstym podlewaniu - zwłaszcza w letnie upały. Mimo to całkiem nieźle radzą sobie z chwilowymi niedoborami wody, więc trudno o ogrodniczą wpadkę. Jeśli nie wiesz, jaki gatunek wybrać, na słonecznym balkonie ustaw begonię stale kwitnącą.

Polecamy:

Podlewanie storczyków wodą ryżową. Jak ją przygotować?

Hortensje w ogrodzie: Tych błędów nie popełniaj!

Grubosz marszczy liście i gubi gałązki? Tak uratujesz roślinę!

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama