Reklama

Jak zwalczyć ziemiórki domowymi sposobami?

Ziemiórki są małymi muszkami, które potrafią przysporzyć sporo problemów. Bardzo często mylone są z muszkami owocówkami, choć jest to zupełnie odrębny gatunek. Zazwyczaj atakują system korzeniowy roślin oraz łodygi. W konsekwencji powoduje to powolne obumieranie rośliny. Jak zwalczyć ziemiórki domowymi sposobami? Poniżej podpowiadamy.

Jak wygląda ziemiórka?

To mały owad, który mierzy około czterech milimetrów długości, a za szkody w uprawach domowych roślin odpowiadają głównie jego larwy. Są one szklistobiałe i mają czarną główkę. Osiągają około siedmiu milimetrów długości. Warunkami sprzyjającymi ich rozmnożeniu jest wilgotna ziemia w połączeniu z wysoką temperaturą w mieszkaniu. Jak rozpoznać, że ziemiórki zaatakowały nasze rośliny? Na kwiatostanach obecne są muszki, a w ziemi ich larwy. Roślina nagle zaczyna obumierać, a jej liście żółknąć. To znak, że należy podjąć stanowcze działania!

Reklama

Zwalczanie ziemiórek: Żółta miska z płynem

Aby zwalczyć ziemiórki, warto wypróbować w pierwszej kolejności domowe sposoby. Jednym z patentów jest wykorzystanie żółtej miski wypełnionej cieczą. Kolor ten przyciąga owady, dzięki czemu z łatwością wpadną w pułapkę. Do jej przygotowania wykorzystaj płyn do naczyń, zimną wodę oraz ocet (proporcje 2:1:1). Pamiętaj o tym, aby na bieżąco wyławiać owady, które wlecą do substancji.

Domowe sposoby na ziemiórki: Roztwór czosnkowy

Kolejną propozycją jest roztwór z czosnku. Jego intensywny zapach odstrasza owady. Wystarczy, że rozgnieciesz dwa ząbki czosnku i wymieszasz je z dwoma szklankami wrzącej wody. Przygotowany roztwór przelej do butelki z dyfuzorem i wstrząśnij. Następnie równomiernie rozpyl mieszankę po roślinie. W ten sposób skutecznie zwalczysz ziemiórki.

Tytoń na uporczywe muszki

Do zwalczenia ziemiórek możesz również wykorzystać tytoń z papierosów. Jego mocny zapach odstrasza szkodniki, ale pamiętaj o tym, aby nie stosować tego sposobu do ziół, które masz zamiar potem spożywać. W przypadku innych roślin wystarczy, że cienką warstwę tytoniu rozłożysz równomiernie po powierzchni ziemi i gotowe!

Mydło z wodą zwalczy ziemiórki

Mydło w połączeniu z wodą stanowi lepką ciecz, która po rozpyleniu skuteczne zwalczy ziemiórki. Jak przygotować mieszankę? Połącz dwie łyżki płynnego mydła z dwoma szklankami przegotowanej wody. Przelej do butelki z atomizerem i wstrząśnij, a następnie rozpyl substancję po liściach rośliny. Potem przepłukuj ją pod bieżącą wodą, aby usunąć z niej resztki mydła.

Zobacz też:

Jak wykorzystać popiół w ogrodzie?

Frezje w doniczce: Co warto o nich wiedzieć?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama