Reklama

Jak zwalczyć chwasty domowymi sposobami?

Chwasty w ogrodzie mogą przysporzyć wielu kłopotów. Bywają uciążliwe i nie zawsze łatwe do usunięcia. Na szczęście istnieje dużo domowych sposobów, które są skuteczne w walce z chwastami. Zanim zdecydujesz się skorzystać z chemicznych środków do ich zwalczania, sięgnij po te naturalne. Mniej szkodzą roślinom, a zarazem są bardziej przyjazne dla środowiska. Jak zwalczyć chwasty domowymi sposobami? Poniżej podpowiadamy.

Czym są chwasty?

Są to rośliny niepożądane w uprawach ogrodowych i na działkach. Dlaczego? Żerują one na innych roślinach, powodując tym samym ich obumieranie. Chwasty pobierają wodę i składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Jeśli zauważysz je w swoim ogrodzie, działaj natychmiast.

Soda oczyszczona na chwasty

Pierwszy z domowych sposobów na chwasty to soda oczyszczona. Jest substancją lekko żrącą, dlatego idealnie nadaje się do ich zwalczania. Produkt ten poradzi sobie z chwastami w trudnodostępnych miejscach, np. w szparach płytek chodnikowych. Wystarczy, że zmieszasz sodę z wodą w proporcji 1:2. Następnie uzyskaną substancję rozprowadź równomiernie w miejscach, w których rosną chwasty.

Reklama

Ocet spirytusowy w walce z chwastami

Ocet spirytusowy nie ma sobie równych, gdyż skutecznie zwalcza chwasty. Ma on dużą kwasowość, dzięki czemu bez trudu poradzi sobie z najtrudniejszymi do wytępienia okazami. Oprysk na bazie octu najlepiej wykonywać wiosną. Dlaczego? W tym okresie chwasty są jeszcze młode i łatwiej je usunąć.

Substancję wykonasz, łącząc ze sobą wodę oraz ocet spirytusowy (proporcje 1:2). Potem przelej ją do butelki z dyfuzorem. Następnie delikatnie rozpyl mieszankę na chwastach i gotowe. Bardzo ważna jest precyzja podczas wykonywania zabiegu. Silne działanie octu może zniszczyć inne rośliny, które rosną na rabatach.

Polecamy: Babka zwyczajna a rzucanie palenia: Jak może pomóc?

Popiół drzewny na chwasty

Równie skuteczny, jak poprzednie sposoby domowe, będzie popiół drzewny. Zawiera on wysokie pH odkwaszające glebę, a to sprawia, że chwasty nie będą w tym miejscu rosnąć. Są to rośliny, które preferują stanowiska lekko kwaśne. Pamiętaj jednak, aby patentu tego nie stosować w przypadku roślin ozdobnych kwasolubnych. Popiół ze spalania drewna należy rozsypać bezpośrednio pod rośliny i na chwasty.

Płyn do naczyń w walce z chwastami

Płyn do naczyń jest substancją, która świetnie poradzi sobie w walce z chwastami. Aby zadziałał w odpowiedni sposób, do butelki z atomizerem wypełnionej wodą wlej 1/3 szklanki płynu do mycia naczyń. Potem zamkniętą butelkę dokładnie wstrząśnij i roztwór gotowy. Następnie rozprowadź go równomiernie po wszystkich chwastach w ogrodzie. Dokładnie tak samo, jak w przypadku octu, uważaj, aby roztwór nie dostał się do zdrowych roślin.

Ściółkowanie

Ostatnią propozycją jest ściółkowanie gleby. To także niezawodny sposób na pozbycie się chwastów domowymi sposobami. Wystarczy, że wokół rabat rozłożysz warstwy tektury lub gazety. W ten sposób blokujesz dostęp do światła roślinom znajdującymi się pod spodem. Materiał należy rozłożyć równomiernie i przysypać warstwą kory.

Zobacz też:

Czarny bez: Właściwości i zastosowanie

Zioła na balkon: Jak je uprawiać

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama