Reklama

Jak zrobić pułapkę na muszki owocówki?

Muszki owocówki to owady, które zwabia zapach lekko przegniłych owoców w procesie fermentacji. Ich widok w kuchni nie jest niczym przyjemnym, dlatego należy znaleźć skuteczny sposób na pozbycie się nieproszonych gości. Jeden z nich to mieszanka na bazie octu i płynu do naczyń, która przyciąga owady, nie dając im żadnych szans. Dlaczego pojawiają się w naszych domach? Jak zrobić skuteczną pułapkę na muszki owocówki? Podpowiadamy poniżej.

Jak wyglądają muszki owocówki?

Muszki owocówki to niewielkie owady, które osiągają zaledwie trzy milimetry wielkości i pojawiają się już wczesną wiosną i są obecne nawet do późnej jesieni. Ich prawdziwa nazwa to wywilżne karłowate i potrafią być prawdziwym utrapieniem dla wszystkich domowników. Celem żywieniowym owadów są gnijące owoce, ale także zapach wina czy dżemu nie jest im obojętny. Ich cykl życiowy trwa bardzo krótko, ponieważ zaledwie 40 dni. Jednak rozmnażają się one w zastraszającym tempie, stąd wytępienie szkodników może przysporzyć trochę problemów.

Skąd się biorą te owady?

Wywilżne karłowate odżywiają się drożdżami, które są obecne w gnijących owocach. Specyficzny zapach fermentującego pożywienia przyciąga intruza liczną chmarą. Jedzenie pozostawione na wierzchu jest dla nich łatwym, a zarazem przyjemnym łupem, dlatego pamiętaj o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Jeśli muszki owocówki obsiądą pokarm, niestety nie nadaje się on do spożycia z racji tego, że owady te są nosicielami wielu zarazków i bakterii. Ponadto składają one jaja w pobliżu fermentującego jedzenia lub wilgotnego otoczenia.

Reklama

Często owady te możemy przynieść przez przypadek ze sklepu do domu, ponieważ markety są idealnym miejscem do bytowania dla tych szkodników. Jeśli zauważysz je na produktach, najlepiej pozbądź się ich, a te zdatne do jedzenia przepłucz pod bieżącą wodą i schowaj od razu do lodówki.

Ocet i płyn do mycia naczyń: Pułapka na muszki owocówki

Istnieje wiele sposobów na walkę z tymi owadami, ale nie wszystkie są równie skuteczne. My proponujemy wykonanie prostej pułapki z preparatów znajdujących się w twoim domu. Wykorzystaj do tego ocet oraz płyn do mycia naczyń, a także trochę wody (proporcje 1:1:2). Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie w małym naczyniu i pozostaw na noc obok miejsca bytowania uporczywych owadów. Silny zapach octu zwabi muszki owocówki do środka pułapki, które się w nim utopią. Dodatkowo płyn do mycia spowoduje ich unieruchomienie i zadziała na nie jak trucizna. Rano wylej zawartość naczynia do toalety i po sprawie. 

Polecamy:

Szkodniki malin: Które są najgroźniejsze i jak je zwalczyć?

Nie widać infekcji, do czasu rozkrojenia owocu. Szkodnik niszczy całe sady

Chrząszcz ogórkowy: Jakie szkody może wyrządzić? Jak się go pozbyć?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama