Jak zrobić poidełko do kwiatów?

Rośliny doniczkowe są twoją dumą. Regularnie je podlewasz, dbasz o nie, rozmawiasz z nimi. A potem wyjeżdżasz na dwutygodniowy urlop i po powrocie zastajesz opadnięte liście i zwiędnięte kwiaty. Jest jednak sposób na podlewanie roślin podczas urlopu - nawadniacz do kwiatów. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się także u osób, którym zdarza się zapominać o podlewaniu roślin. Taki nawadniacz można wykonać samodzielnie. Dowiedz się, jak zrobić poidełko do kwiatów?

Poidełko do kwiatów z butelki po napojach

Gdy wypijesz napój, zamiast wyrzucać butelkę, porządnie ją umyj, będzie świetnym nawadniaczem do kwiatów. W jej zakrętce z pomocą gwoździa i młotka zrób otwór. Następnie napełnij butelkę wodą i wbij pod niewielkim kątem w ziemię w doniczce. Od tej pory, gdy podłoże wyschnie, życiodajny płyn będzie powoli się sączył, nawadniając je. 

Poidełko do kwiatów możesz wykonać z butelki plastikowej lub szklanej z metalową nakrętką. Lepszym rozwiązaniem ze względu na ich wagę są pojemniki z tworzyw sztucznych, ale w przypadku dużych doniczek, te wykonane ze szkła także się sprawdzą. 

Wielkość butelki należy dostosować do gabarytów doniczki — nawadniacz do kwiatów musi się w niej zmieścić obok rośliny. Ponadto warto wziąć pod uwagę, jakiej ilości wody potrzebuje roślina. Jeśli jest to kwiat lubiący wilgoć, a gabaryty doniczki na to pozwalają, to aby mieć pewność, że roślinie nie zabraknie wody podczas twojej nieobecności, możesz zdecydować się na większą butelkę.

Jak podlewać kwiaty latem?

Ogranicz utratę wody

Aby rośliny doniczkowe przetrwały urlop, należy ograniczyć straty wody. W mocno nasłonecznionych miejscach, takich jak parapety okienne, latem temperatura mocno wzrasta, co powoduje parowanie wody z ziemi i roślin. Aby ograniczyć jej straty, warto na czas urlopu przenieść kwiaty w bardziej cieniste, chłodniejsze miejsce lub przynajmniej odsunąć je w głąb pomieszczenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama