Reklama

Jak zrobić oprysk z drożdży i mleka na pomidory i ogórki? Jak go stosować?

Samodzielna uprawa pomidorów i ogórków może przynieść mnóstwo satysfakcji. Przecież nic nie równa się ze smakiem warzyw z własnej działki! Zanim jednak będziemy mogli przejść do degustacji, rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia ich przed groźnymi chorobami. Inaczej cały nasz wysiłek pójdzie na marne, a plony zostaną zrujnowane. Jeśli nie należysz do zwolenników chemicznych preparatów, postaw na domowy oprysk z drożdży. Doskonale sprawdza się w ochronie ogórków oraz pomidorów.

Zalety domowych środków ochrony roślin

Ich przygotowanie nie wymaga od nas wyprawy do specjalistycznego centrum ogrodniczego. Do przygotowania domowego oprysku do roślin wykorzystamy podstawowe produkty, które znaleźć można w nawet niewielkich sklepach spożywczych. Od razu skojarzymy je także z mniejszymi kosztami, jakie generuje samodzielna uprawa warzyw.

Co więcej, oprysk z drożdży to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Zmniejszamy więc ilość pestycydów, które przedostają się do środowiska naturalnego, ale przede wszystkim nie traktujemy chemicznymi środkami produktów, które docelowo mają wylądować na naszych talerzach.

Reklama

Sprawdź: To najważniejsza substancja, którą dostarcza się roślinom. Jak stosować mocznik w ogrodzie?

Co zagraża pomidorom i ogórkom najbardziej?

Zaliczają się do powszechnie lubianych i najbardziej uniwersalnych warzyw. Nic więc dziwnego, że wiele osób tak chętnie rozpoczyna uprawę pomidorów i ogórków na własną rękę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zapewnienie im odpowiedniej gleby, stanowiska i podlewania nie wystarczy, by uzyskać zadowalające plony. Niestety, warzywa często stają się ofiarami groźnych chorób grzybowych, więc bez zastosowania środków ochrony roślin powodzenie w uprawie jest wątpliwe.

Pomidory są podatne na zarazę ziemniaczaną, z kolei uprawy ogórków często atakowane są przez mączniaka rzekomego. Do najczęstszych objawów zalicza się wystąpienie żółtych i brunatnych przebarwień oraz plam, a także deformację kształtu liści i samych owoców.

Jak przygotować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, by poradzić sobie z tym daniem. Do przygotowania ekologicznego oprysku do warzyw potrzebujemy 100 gramów świeżych drożdży piekarskich, 0,5 litra tłustego mleka (3,2%) oraz 10 litrów wody.

W pierwszej kolejności drożdże mieszamy z mlekiem, następnie wlewamy do wody. Roztwór jest gotowy do użycia od razu po przelaniu do butelki z atomizerem. Jak często stosować oprysk z drożdży i z mleka? Wystarczy używać go regularnie raz w tygodniu. Nie należy czekać do momentu zauważenia pierwszych oznak choroby - preparat nadaje się do stosowania profilaktycznego.

Warto wiedzieć: Do mikstury warto dodać łyżkę najzwyklejszego szarego mydła. Dzięki niemu oprysk dłużej utrzyma się na liściach.

Zobacz teżUprawa ogórków w workach krok po kroku

Dlaczego drożdże są skuteczne?

Wiele mówi się o ich składzie, w którym na wyróżnienie zasługują przede wszystkim potas, magnez, fosfor i witaminy z grupy B. Z tego powodu drożdże często stosowane są jako naturalny nawóz, który mobilizuje rośliny ogrodowe i doniczkowe do bujnego wzrostu oraz wpływa na szybszy rozwój ich systemu korzeniowego. Skąd bierze się ich skuteczność w walce z chorobami grzybowymi?

Trzeba przypomnieć sobie, że drożdże też zaliczane są do grzybów. Nie wykazują one jednak negatywnego wpływu na rośliny ozdobne czy warzywa. Zaczynają za to konkurować o miejsce i substancje odżywcze z grzybami odpowiedzialnymi za choroby ogórków i pomidorów. Okazują się być w tej dziedzinie niezwyciężone, więc chronią nasze uprawy, eliminując nieproszonych gości i ich niszczycielską działalność.  

Polecamy:

Rośliny, które odstraszają ślimaki. Naturalna ochrona przed szkodnikami

Jakie storczyki można uprawiać w ogrodzie?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama