Reklama

Jak zrobić nawóz z drożdży do roślin?

Wiosna to czas, kiedy trzeba otoczyć troską znajdujące się w ogrodzie i domach rośliny. Jeśli chcemy, aby poprawić ich kondycję, to trzeba zaaplikować im solidną dawkę nawozów. Oczywiście, nie trzeba sięgać po preparaty ze sklepu ogrodniczego, wystarczy sięgnąć po nawóz z drożdży. Nie dość, że jest łatwy w przygotowaniu, to na dodatek nie ma ryzyka przenawożenia. Jak zrobić nawóz z drożdży do roślin? Przekonajmy się.

Dlaczego drożdże?


Drożdże to niezbędnik każdego piekarza oraz pani domu, która chce zabłysnąć przed gośćmi przygotowując różne rarytasy. Ale okazuje się, że zastosowanie drożdży daleko wybiega poza możliwości kulinarne. Wśród ogrodników prym wiedzie użycie nawozu z drożdży do roślin. A jakie korzyści płyną z ich zastosowania? Przede wszystkim pobudzają je do wzrostu, wzmacniają system korzeniowy, ułatwiają pobieranie wody z gleby i składników odżywczych, a dodatkowo ograniczają rozwój patogenów.

Nawóz z drożdży do roślin sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale można nim podlewać te gatunki, które znajdują się na naszych parapetach.

Reklama

Jak go zrobić?

Nawóz z drożdży do roślin jest banalny w przygotowaniu! Jeśli nie lubimy czekać, można przygotować ekstrakt niefermentowany: wystarczy kostkę drożdży pokruszyć drobno, wrzucić do wiadra i zalać 10 litrami ciepłej wody. Mieszankę dokładnie wymieszać i pozostawić na dwie godziny. Po tym czasie nawóz z drożdży jest gotowy do stosowania.

Jeśli mamy spory ogród, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawóz z drożdży zdążył przefermentować. Jak go zrobić? Przepis jest bardzo podobny: pokruszoną kostkę drożdży trzeba umieścić w wiadrze, zasypać szklanką cukru, odczekać godzinę i zalać 10 litrami ciepłej wody. Całość trzeba odstawić na tydzień i dopiero wtedy nawóz jest gotowy do użycia. Warto wiedzieć, że drożdże w takiej formie muszą być rozcieńczone: szklanka roztworu na 10 litrów wody.

Zobacz także: Żywopłot z grabu: Pielęgnacja i praktyczne wskazówki

Kiedy stosować?

Kiedy stosować nawóz z drożdży do roślin? Najlepszym terminem do jego użycia jest wiosna i lato, ale nie ostatnie dawki nie powinny być stosowane później niż na początku września. Oczywiście, zasada ta nie obowiązuje roślin doniczkowych. A jak często stosować nawóz z drożdży? Najlepiej raz w miesiącu, ale w okresie intensywnego wzrostu można zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w miesiącu.

Zobacz także:

Najlepsza roślina do formowania i na żywopłoty. Zielona także zimą

Najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Wyglądają spektakularnie!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama