Reklama

Jak zasadzić klon japoński w doniczce?

Klon japoński to piękny krzew lub niewielkie drzewo z mocno powycinanymi liśćmi w kolorze czerwonym, żółtym lub pomarańczowym. W naszym klimacie rośnie powoli i osiąga niewielkie rozmiary, ale zachwyca swoją ozdobną koroną. Dlatego idealnie nadaje się do posadzenia w doniczce, zwłaszcza w formie bonsai. Klon japoński ma dość duże wymagania co do uprawy, ale przy odpowiedniej pielęgnacji będzie efektownie prezentował się w ogrodzie czy na balkonie. Jak zasadzić klon japoński w donicy? Podpowiadamy.

Klon japoński bonsai

Klon japoński to niewielkie drzewo, które rośnie wolno i osiąga najwyżej 10 metrów. Zachwyca koroną liści o purpurowoczerwonej, pomarańczowej lub żółtej barwie. Klon japoński świetnie wygląda jako pojedynczy soliter. Można sadzić go na skalniaku, trawniku, koło niższych roślin rabatowych czy jako dekorację oczka wodnego. Ze względu na niewielki pokrój, drzewko to idealnie nadaje się również do sadzenia w doniczce, którą można ustawić na balkonie. Można je prowadzić w formie drzewka bonsai, regularnie je przycinając. Jak zasadzić klon japoński w donicy, by dobrze się przyjął i pięknie wyglądał?

Klon japoński w donicy: Kiedy i jak sadzić?

Klon japoński najlepiej sadzić od końca marca do końca maja, jednak w doniczce można to robić przez cały okres wegetacji rośliny - ten trwa do końca listopada. Do sadzenia klonu japońskiego w donicy najlepiej użyć gleby żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej i o lekko kwaśnym odczynie. Może to być świeża ziemia kompostowa, którą należy wymieszać z kwaśnym torfem w proporcji 1:1.

Na dno doniczki należy wysypać warstwę skorupek, żwiru lub innych kamyków. Następnie wypełniamy doniczkę do połowy ziemią i umieszczamy w niej klon japoński. Bryłę korzeniową należy umieścić na takiej głębokości, by szyjka korzeniowa (fragment między korzeniem a pniem) znajdowała się na poziomie ziemi. W przypadku rośliny z opakowania należy posadzić ją na takiej głębokości, na jakiej rosła w pojemniku.

Zasyp korzenie klonu japońskiego ziemią i dobrze podlej

Pozostałą przestrzeń wokół bryły korzeniowej zasypujemy ziemią, bez ugniatania. Klon japoński ma bowiem delikatny system korzeniowy. Najlepiej więc obficie podlać roślinę, dzięki czemu ziemia sama osiądzie i oblepi ściśle korzenie. Następnie uzupełniamy ziemię i podlewamy klon, dopóki nie wypełnimy w większej części doniczki. Na koniec należy przykryć kompost warstwą ściółki, np. korą, kamykami lub rozgniecionymi muszelkami. Roślinę należy regularnie, umiarkowanie podlewać, rano i wieczorem. Najlepiej wykorzystać do tego deszczówkę lub odstaną wodę. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama