Reklama

Jak zasadzić ananasa?

Ananas to egzotyczny owoc, który zyskał rzeszę swoich wielbicieli. Przede wszystkim dlatego, że doskonale gasi pragnienie, jest smaczny, a także bardzo słodki. Jest źródłem witamin, m.in. A, C oraz z grupy B, a także minerałów, takich jak magnez, potas, miedź czy żelazo. Mogą go spożywać również osoby, którym zależy na zachowaniu szczupłej i smukłej sylwetki, ponieważ ma mało kalorii. Niewiele osób wie, że w domowych warunkach można uprawiać małe krzaki ananasów, które z czasem mogą owocować. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki.

Reklama

Od czego zacząć?

Aby samodzielnie stworzyć sadzonkę, należy kupić dojrzały owoc ananasa. Powinien mieć intensywnie zielone i pozbawione przebarwień liście. Wystarczy odciąć cały pióropusz z ok. dwucentymetrowym kawałkiem owocu. Skórkę i miąższ trzeba obrać tak, aby pozostał sam rdzeń. Łatwo go zauważyć, ponieważ jest twardszy i nieco jaśniejszy niż pozostała część ananasa. Tak przygotowaną sadzonkę należy ukorzenić.

Jak ukorzenić sadzonkę ananasa?

Ukorzenienie sadzonki ananasa jest łatwe. Należy przygotować duży słoik, wypełnić go wodą i umieścić zielony pióropusz tak, aby zamoczony był sam rdzeń. Należy teraz uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż pojawią się korzenie. Proces może trwać kilka tygodni, dlatego na bieżąco trzeba uzupełniać wodę i poczekać, aż korzenie będą miały kilka centymetrów. Aby zapobiec rozwojowi chorób grzybiczych i pleśni, można do słoika dodać węgiel aktywowany.

Sadzenie

Kiedy sadzonka wykształciła korzenie, można ją umieścić w doniczce. Wcześniej wystarczy wypełnić ją ziemią uniwersalną, a na dnie utworzyć warstwę drenażową i pamiętać o tym, żeby w pojemniku były obecne otwory odpływowe. Z pióropuszu po pewnym czasie urosną właściwe rośliny, które można oddzielić od sadzonki matczynej, ukorzenić i umieścić w ziemi. Po około dwóch latach zacznie owocować. Ananas musi stać w jasnym miejscu i być podlewany raz w tygodniu niewielką ilością wody.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Tagi ananas