Reklama

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Niektórzy urlopu wyczekują jak kania dżdżu i planują go przez wiele miesięcy. Choć wiele uwagi przywiązujemy do tego, aby wypocząć, to dla roślin zgromadzonych w domach - w okresie letnim - ten czas może być bardzo niebezpieczny. Zapobiegliwi zapewne znajdą kogoś, kto pod nieobecność zaopiekuje się domową kolekcją i ją podleje. A co zrobić, kiedy nie możemy znaleźć zaufanej osoby? Oczywiście, można pomóc przetrwać roślinom na czas naszych wojaży i sprawić, że po powrocie nadal będą cieszyć nasze oczy. Jak zabezpieczyć nasze okazy przed kilkudniowym brakiem wody? Jak zadbać o rośliny podczas urlopu? Przekonajmy się.

Zadbaj o odpowiednie warunki!

Jak sprawić, żeby rośliny przetrwały bez szwanku naszą nieobecność podczas urlopu? Trzeba zapewnić takie warunki, aby nie dosięgał ich upał, który nie tylko szkodzi liściom, ale także sprawia, że woda zgromadzona w bryle korzeniowej paruje szybciej. Jak to osiągnąć? Najlepiej nasze okazy umieścić w jednym miejscu: w pomieszczeniu, gdzie jest najchłodniej. Idealnie sprawdzi się do tego łazienka z oknem. Nie dość, że wtedy lepiej zniosą naszą nieobecność, to łatwiej zapewnić im solidną dawkę wilgoci. W jaki sposób? Wystarczy nalać wodę do wanny, która będzie "schładzała" nasze okazy.

Reklama

Jeśli zaś nie mamy łazienki z oknem, to wszystkie doniczki można przenieść do pokoju, który jest ustawiony od strony północnej. To właśnie tam promienie słoneczne nie są aż tak intensywne, co ułatwi wegetację naszych roślin. W wypadku, gdy wszystkie okna mamy od południa, to trzeba ustawić je z daleka od okna w głębi pomieszczenia. Wtedy można przy naszych okazach ustawić kilka misek wypełnionych wodą, aby zapewnić lepszą wilgotność powietrza. 

Niezależnie, jaką metodę obierzemy, trzeba wiedzieć, że to jest rozwiązanie, które sprawdzi się wyłącznie przez kilka dni. Mimo wszystko, przed wyjazdem trzeba rośliny solidnie podlać, ale też nie wolno z ilością wody przesadzać, żeby korzenie podczas wyjazdu nie zgniły.

Zatrzymaj wilgoć roślinom

Wiemy już, że wilgoć jest ważna dla roślin, aby przetrwały naszą nieobecność podczas urlopu. Jednym ze sposobów jest zostawienie wody w misce lub wannie, ale to niejedyne rozwiązania. Co jeszcze można zrobić, aby zapewnić im najlepsze warunki? 

  • Tacki z wodą - głębokie tace trzeba wypełnić warstwą keramzytu albo drobnych kamieni, a następnie nalać wodę w takiej ilości, aby nie przykrywała wypełnienia. Dopiero na takiej instalacji można umieścić rośliny.
  • Worki foliowe - niektórzy polecają skorzystać z worków foliowych. Liście naszych roślin trzeba solidnie spryskać, a dopiero na nie nałożyć worek w taki sposób, aby powstała kopuła. Aby rośliny wyszły bez szwanku, worek foliowy musi mieć dziury, żeby była dostateczna wymiana gazowa.

Systemy podlewania: Pomogą przetrwać długi urlop

A co zrobić, kiedy czeka nas dłuższy wyjazd i wiemy, że nasze zgromadzone w domach rośliny mogą podczas urlopu nie przetrwać? Wtedy do akcji mogą wejść różne gadżety, które pomagają dawkować odpowiednią ilość wody niezbędnej dla roślin. Jednym ze sposobów jest zakup tzw. automatycznej konewki. Jest to urządzenie, które składa się z systemu dozującego połączonego ze zbiornikiem na wodę oraz systemem rurek, które są umieszczone w roślinie. Niestety, zakup takiego urządzenia może nadwyrężyć domowy budżet, zwłaszcza jeśli nasza kolekcja roślin jest dość pokaźna.

Lepszym zastosowaniem jest zainwestowanie w osłonki z podwójnym dnem. Takie sprytne rozwiązanie pozwala na stopniowe uwalnianie wody podczas naszej nieobecności, a system dozujący nie jest skomplikowany.

Domowy system nawadniania

Oczywiście, możemy w łatwy sposób stworzyć samodzielnie system nawadniający rośliny, który nie tylko nie jest skomplikowany, ale także jest łatwy w wykonaniu. Aby go stworzyć potrzebne będą kawałki sznurka (najlepiej z naturalnych włókien) oraz pojemnika z wodą. Sznurek należy pociąć na mniejsze kawałki: jeden z końców umieścić w bryle korzeniowej rośliny, a drugi zaś w pojemniku z wodą (warto zadbać, aby sznurek był delikatnie naciągnięty). Ten prosty sposób spowoduje, że woda przez włókna będzie skapywała stopniowo do rośliny i nawilżała ziemię w doniczce.

UWAGA: Aby ta metoda zadziałała, naczynie z wodą musi być ustawione wyżej niż doniczki z roślinami.

Pomocne gadżety

Przedstawione rozwiązania nie są jedynymi, które pomogą przetrwać roślinom podczas upalnego urlopu. Co jeszcze można wykorzystać?

  • Puste butelki - wystarczy je napełnić wodą, a szyjkę wsadzić do bryły korzeniowej. Wcześniej jednak trzeba roślinę dobrze podlać.
  • Kule do podlewania - alternatywa dla butelek, wystarczy je napełnić i wbić do naszych pozostawionych na urlop roślin.
  • Hydrożel - drobne kuleczki pęcznieją pod wpływem wody i stopniowo ją oddają do gleby. Najlepiej, aby wcześniej je namoczyć, by napęczniały. Hydrożel warto wymieszać z glebą podczas przesadzania, ale w obliczu braku czasu można zostawić go napęczniałego na wierzchu doniczki.

Polecamy także:

Jak często konieczne jest podlewanie lawendy i o czym należy pamiętać podczas jej uprawy

Ma nieocenione właściwości lecznicze. Jak uprawiać miętę pieprzową?

Gotowy oprysk i nawóz z pokrzywy. Nie musisz ich robić sam, a w ogrodzie czynią cuda!

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama