Reklama

Jak wykorzystać popiół w ogrodzie?

Wbrew pozorom popiół drzewny ma wiele cennych właściwości, które warto wykorzystać w ogrodzie czy na działce. W swoim składzie zawiera fosfor, sód czy potas. Są to cenne minerały, które wspierają wzrost roślin i krzewów. Jak wykorzystać popiół w ogrodzie? Poniżej podpowiadamy.

Jakie rośliny można nawozić popiołem?

Wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie to dobry pomysł, jeśli chcesz dostarczyć roślinom potrzebnych minerałów. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie mogą być w ten sposób pielęgnowane. Nawożenie popiołem możesz zastosować w przypadku roślin lubiących ziemie zasadowe (trawniki, jaśminowce, derenie, pomidory czy ogórki). Szczególnie zabieg ten jest polecany roślinom potrzebującym dużych ilości potasu, który wspiera wzrost plonów. Ponadto popiół sprzyja rozwojowi mikroflory i poprawia stan gleby: zawiera też sód czy fosfor. W żadnym wypadku nie można go stosować do roślin kwasolubnych, ponieważ ma działanie odkwaszające.

Reklama

Jak nawozić rośliny popiołem drzewnym?

Zabieg nawożenia popiołem drzewnym w ogrodzie lub na działce, najlepiej wykonać wczesną wiosną lub jesienią. Jest to czas, w którym rośliny szczególnie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jak poprawnie wykonać nawożenie popiołem? Na początku trzeba sprawdź odczyn gleby, gdyż wapń znajdujący się w popiele dodatkowo odkwasi ziemię (popiół ma 11-13 pH). Możesz wsypać bezpośrednio pod rośliny lub wymieszać z obornikiem. Resztki po spalaniu będą chronić plony przed ślimakami. Popiół należy używać w umiarkowanych ilościach, aby nie przesadzić z nawożeniem roślin.

Polecamy: Jak wykorzystać piwo w ogrodzie?

Kiedy nie należy stosować nawozu z popiołu?

Są sytuacje, w których nie powinno stosować się nawożenia popiołem. Kiedy? Na pewno w okresie siewu, gdyż nawóz ten ma sporą zawartość soli. Dla sadzonek to zbyt duża ilość tego minerału. Ponadto na ziemiach zasadowych powinno się zminimalizować nawożenie popiołem drzewnym, ponieważ może to doprowadzić do zasolenia gleby. Podczas rozprowadzania popiołu w ogrodzie załóż okulary ochronne i rękawice. 

Zobacz też:

Rośliny odstraszające kleszcze: Powinny być w każdym ogrodzie

Dlaczego warto ściółkować glebę gazetami?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama