Reklama

Jak wykorzystać herbatę w ogrodzie?

Japończycy mówią o niej "szlachetna", Anglicy podają ją podczas Five o’clock, a Polacy piją do śniadania i kolacji… Herbata, bo o niej mowa, to nie tylko smaczny napój, ale także skuteczny nawóz i środek na szkodniki. Dowiedz się, jak wykorzystać herbatę w ogrodzie.

Jak pozbyć się mszyc? Oprysk z czarnej herbaty

W przeciwieństwie do ludzi myszce nie przepadają za herbatą. Jeśli rośliny doniczkowe lub ogrodowe zostaną zaatakowane przez mszyce, uporasz się z nimi, przygotowując oprysk z czarnej herbaty. Zalej dwie łyżki dobrze przefermentowanych liści drzewa herbacianego litrem gorącej wody. Po parzeniu pod przykryciem przez 15 - 20 minut, odcedź i ostudź napar. Przelej herbatę do butelki z atomizerem i rozpyl nad rośliną. Powtarzaj ekologiczny oprysk na mszyce raz dziennie przez trzy dni, a pozbędziesz się insektów. Czarna herbata pomoże ci też pozbyć się muszek.

Innym wariantem naturalnego oprysku na mszyce jest napar z liści bazylii. Taka "herbatka" to skuteczny sposób na zwalczanie przędziorków i mączlika.

Naturalny nawóz: Herbata


Herbatę możesz wykorzystać w charakterze naturalnego nawozu. Podlewaj rośliny delikatnym naparem z czarnej herbaty lub jeśli zanosi się na deszcz, rozsyp fusy wokół rośliny. Zużyte liście herbaciane zawierają potas, dzięki któremu rośliny lepiej się rozwijają, mają bardziej zielone liście, obficiej kwitną i owocują. Pierwiastek czyni je bardziej odpornymi na suszę i niskie temperatury. Obecna w liściach herbaty teina podnosi kwasowość gleby, toteż napiją się jej chętnie azalie, rododendrony i inne rośliny wrzosowate oraz paprocie.

Herbata w kompoście

Zastanawiasz się, jak zrobić kompost domowy? Poza trawą, liśćmi drzew i krzewów, chwastami oraz odpadami roślinnymi z gospodarstwa domowego dodaj do niego zużyte liście herbaty. Przyspieszają one proces rozkładu i powstawania próchnicy oraz wzbogacają ją w azot.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama