Reklama

Jak usunąć tarczniki z roślin doniczkowych?

Tarczniki, które atakują stojące w naszych mieszkaniach czy domach rośliny doniczkowe, rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie. Ślady ich działalności można zaobserwować na spodniej stronie liści. Nazwa owadów bezpośrednio nawiązuje do ich kształtu, a dokładniej owalnej tarczki, którą pokryte są ich ciała. Pokonać je i pozbyć się ich skutecznie jest niezwykle trudno. Nie mniej jednak istnieją domowe sposoby, które pomogą nam względnie skutecznie wyeliminować dokuczliwy problem. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.

Reklama

Czym najskuteczniej usunąć tarczniki z roślin?

Specjaliści w dziedzinie hodowli roślin wskazują, że przynoszącą najlepsze rezultaty metodą walki z tarcznikami jest bezpośrednie usuwanie ich z roślin. Mogą nam w tym pomóc zarówno wykałaczka, jak i twarda szczoteczka przeznaczona do mycia zębów. Zanim przystąpimy do zabiegu, pod doniczką i liśćmi rośliny należy oczywiście rozłożyć papier albo folię, na którą będą trafiały odpadki.

Samo oderwanie dużych tarczników jednak nie wystarczy. Aby usunąć - z reguły niewidoczne dla oka - larwy i jaja owadów, należy starannie przemyć liście rośliny wacikiem nasączonym w roztworze denaturatu albo spirytusu (w proporcji 1-2 łyżki na litr wody) połączonym z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Po zakończeniu zabiegu roślinę starannie spłukujemy pod prysznicem. Jeśli nie mamy w domu płynu do mycia naczyń, może śmiało zastąpić go szare mydło.

Aby "kuracja antytarcznikowa"okazała się w pełni skuteczna, należy ją regularnie powtarzać, najlepiej co 8-10 dni.

Jak zwalczyć tarczniki opryskiem z oleju?

Jeśli już na pierwszy rzut oka dostrzegamy, że tarczników jest bardzo dużo, zamiast usuwać je mechanicznie, możemy zastosować oprysk z oleju. Do jego wykonania zwykle wykorzystuje się zwykły olej rzepakowy, oliwę z oliwek lub olej parafinowy.

Jak przygotować preparat?

10 ml oleju należy zmieszać z 1 litrem ciepłej wody i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Gotowy preparat przelewamy do butelki z rozpylaczem. Oprysk najlepiej wykonywać w godzinach wieczornych. Po kilku dniach od zabiegu dokładnie opłukujemy opryskane rośliny. Aby oprysk z oleju był skuteczny, należy go powtórzyć trzykrotnie w odstępstwie pięciu dni.

Jak wykorzystać tytoń do pozbycia się tarczników?

Aby skutecznie pozbyć się tarczników z domu, możemy też sięgnąć po wywar z tytoniu. Zawarta w nim nikotyna działa na szkodniki toksycznie.

Do przygotowania preparatu będziemy potrzebować:

- Tytoniu z 10-12 papierosów

- 1 litra wody

- kropli mydła

Sposób przygotowania:

Tytoń umieszczamy w naczyniu, zalewamy litrem wody o temperaturze pokojowej i odstawiamy na 5-8 godzin. Następnie gotowy roztwór gotujemy pod przykryciem przez co najmniej 30 minut. Następnie studzimy, przecedzamy i rozcieńczamy w proporcji 1:4. Na koniec przelewamy do butelki z rozpylaczem. Przed wykonaniem oprysku z tytoniu zabezpieczamy ziemię w doniczce folią. Dzięki temu preparat nie dostanie się do korzeni roślin. Oprysk powtarzamy po kilku dniach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama