Reklama

Jak uprawiać sansewierię?

Sansewieria to jedna z tych roślin, która często gości w naszych domach i - nie bez przyczyny - uprawiana jest przez osoby dopiero zaczynające przygodę z kolekcjonowaniem zielonych okazów. Wężownica, znana także jako "język teściowej", oprócz swojego wyglądu i pokaźnych rozmiarów ceniona jest za możliwość filtrowania, oczyszczania, a także nawilżania powietrza. By sansewieria rosła w naszym domu bez przeszkód, warto znać kilka praktycznych wskazówek - to pomoże jej osiągnąć piękny i zdrowy wygląd. Jak uprawiać sansewierię? Sprawdźmy!

Sansewieria: Warunkom sprosta każdy

Sansewierii specjalnie nikomu przedstawiać nie trzeba, ponieważ jej długie i ostro zakończone liście są jej charakterystyczną cechą, co wyróżnia je wśród innych doniczkowych okazów. Choć nie wymaga wiele, warto się postarać spełnić jej optymalne warunki - dzięki temu pochłonie w nocy nagromadzony dwutlenek węgla w pomieszczeniach, oczyści je z toksyn i wzbogaci je o tlen i odpowiednia dawkę nawilżenia. Co więcej dobrze traktowana sansewieria szybko się rozmnaża, a w szczególnych wypadkach nawet może zakwitnąć! Na szczęście nawet laik stawi czoła wymaganiom uprawowym sansewierii.

Reklama

Sansewieria: Stanowisko

Sansewieria to jedna z nielicznych roślin, która nie ma wygórowanych wymagań dotyczących stanowiska. Doniczkę można ustawić w miejscu jasnym, a nawet bardzo nasłonecznionym - promienie słońca rzadko powodują na jej liściach oparzenia. A co jeśli w nasze pokoje nie mają południowej ekspozycji? Spokojnie, nawet w półcieniu sansewieria będzie rosła bez większych przeszkód.

Sansewieria: Podlewanie

Podlewanie sansewierii nie należy do najtrudniejszych. Dobrze znosi okresowe susze i zapominalstwo, ale trzeba dostosowywać ilość nalewanej wody do warunków panujących w mieszkaniu. Najlepiej, aby podłoże było cały czas delikatnie wilgotne, ale równocześnie należy uważać na nadmiar wody w doniczce, gdyż to łatwa droga do gnicia korzeni. Jak zapobiec zalewaniu sansewierii? Doniczka, w której rośnie, musi mieć zapewnioną warstwę drenażową oraz otwory odpływowe, które zapobiegają gromadzeniu się wody. 

Uwaga: nie wolno zalewać wody rozety liściowej, ponieważ sansewieria może szybko zgnić!

Przesadzanie

Jeśli nie lubimy przesadzania roślin i na samą myśl o wykonywaniu tej czynności boli nas głowa, to sansewieria jest idealnym rozwiązaniem! Roślina ta musi mieć zmienianą doniczkę raz na kilka lat albo dopiero wtedy, gdy najzwyczajniej nie mieści się w dotychczasowej. Podczas przesadzania wystarczy sięgnąć po zwykła, uniwersalną ziemię, którą wypełnimy większą od dotychczasowej doniczkę.

Rozmnażanie

Rozmnażanie sansewierii jest banalne i można wykonać to na dwa sposoby. Pierwszy można wykonać podczas przesadzania, ponieważ w doniczce z rośliną często twarzą się nowe sadzonki, które wystarczy oddzielić od matczynego okazu. Druga metoda również nie nastręcza większych problemów: należy odciąć liść i pociąć go na mniejsze paseczki, które wsadza się do zwykłej wilgotnej ziemi. Po kilku tygodniach pojawią się nowe, zdrowe sadzonki, które trzeba umieścić do nowej doniczki.


Zobacz także:
Choroby i szkodniki monstery dziurawej. Jak je zwalczać?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama