Jak uprawiać rojniki?

Rojniki to efektowne rośliny z rodziny gruboszowatych, które chętnie sadzone są na skalniakach i murkach, a także w doniczkach zdobiących balkony i tarasy. Tworzą efektowne różyczki z grubych, mięsistych liści, a latem wydają kwiaty w kształcie gwiazdek. Rojniki są niezwykle proste w uprawie, mają mało wymagań i wykazują dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Szybko się rozrastają i obficie pokrywają daną przestrzeń. Wystarczą proste zasady, by te rośliny pięknie zdobiły ogród. Jak uprawiać rojniki? Podpowiadamy.

Jakie wymagania mają rojniki?

Rojniki to rośliny, które idealnie nadają się do ogrodu na skalniak, rabaty czy do doniczki. Nie tylko pięknie wyglądają, ale są też wdzięczne w uprawie. Nie mają zbyt dużych wymagań - potrzebują jedynie trochę wody i dużej ilości światła. Najlepiej więc posadzić rojniki w dobrze nasłonecznionym stanowisku. Te efektowne rośliny świetnie radzą sobie w większości rodzajów gleb. Szybko rosną nawet w słabszym podłożu ubogim w składniki odżywcze, nawet piaszczysto-żwirowym. Żyzna ziemia jest wręcz niekorzystna dla rojników - rośliny są wtedy mniej wybarwione. Z kolei na wilgotnej glebie może dochodzić do występowania chorób grzybowych i gnicia korzeni. Rojniki można sadzić nawet w szczelinach w murze, pomiędzy płytkami chodnika czy na pniach drzew. Rojniki są odporne na długotrwałe susze i mróz.

Jak rozmnażać i sadzić rojniki?

Rojniki rozmnaża się poprzez podział, rozsadzanie młodych rozet lub wysiew nasion. Sadzi się je pod koniec wiosny lub jesienią. Aby szybko się rozrastały, należy umieścić 15-20 sadzonek na jeden metr kwadratowy. Rojniki szybko się rozmnażają, dlatego z czasem trzeba usuwać nadmiar bocznych odrostów.

Podlewanie i nawożenie rojników

Warto wiedzieć, że rojniki nie potrzebują dużo wody. Należy je podlewać przez pierwsze tygodnie po posadzeniu, a później tylko przy dużych suszach w porach porannych lub wieczornych. Jednak rojniki potrafią przetrwać nawet długotrwałe susze. Nawożenie rojników z reguły nie jest konieczne. Rojniki to rośliny odporne na choroby (jeśli tylko podłoże nie jest za mokre) i szkodniki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama