Jak uprawiać pomidory na balkonie? Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na balkonie uprawiać warzywa. Coraz większą popularnością cieszą się pomidory. Nim jednak zdecydujesz się na ich uprawę, zobacz, jakie odmiany będą pasować na balkon. Pomidory to warzywa potrzebujące odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. W zamian za to odwdzięczą się słodkimi i soczystymi owocami. Jak uprawiać pomidory na balkonie? Wyjaśniamy.

  • Uprawa pomidorów na balkonie wymaga odpowiedniej wiedzy ze strony ogrodnika. 
  • Pomidory koktajlowe zawierają cenne składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na organizm.

Dlaczego warto uprawiać pomidory na balkonie?

Pomidory na balkonie będą oddawać południowy klimat, co daje poczucie relaksu i odprężenia. Dodatkowo warzywa te mają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Zawierają między innymi magnez czy potas, pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, pomidory w składzie mają witaminę C, która wspiera odporność i uszczelnia naczynia krwionośne. Do uprawy na balkonie przeznaczone są pomidory koktajlowe, których odmian spotyka się coraz więcej.

Reklama

Polecamy: Piękna roślina o intensywnie żółtych kwiatach. Jak pielęgnować pełnik europejski?

Czego potrzebują pomidory na balkonie?

By warzywa rosły szybko i bujnie, zadbaj o kilka aspektów: sadzenie, podlewanie, nawożenie oraz odpowiednie warunki. Gotową rozsadę do pomidorów można kupić w sklepie ogrodniczym. Doniczki powinny być dość masywne, a dodatkowo potrzebny jest palik. Dzięki temu roślina w czasie wzrostu będzie miała podporę i stabilną pozycję. W szczególności zadbaj o słoneczne stanowisko, a także żyzną i przepuszczalną glebę. Aby zapobiec gniciu systemu korzeniowego, na dnie doniczki umieść warstwę drenażową. Pojemnik musi mieć też otwory, które zapewnią odpływ wody.

Podlewanie i nawożenie pomidorów

Kiedy już zadbasz o odpowiednie miejsce dla pomidorów, czas na ich podlewanie. Czynność wykonuj rano lub wieczorem, co dwa lub trzy dni. Wszystko zależy od temperatury na zewnątrz, lecz unikaj tego w upał. Może wtedy dojść do poparzenia lub szoku termicznego twoich upraw. Nie kieruj strumienia wody na liście. Nadmiar cieczy w tym miejscu przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych. Te znacznie osłabiają kondycję pomidorów i mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów. W czasie sadzenia warto użyć nawozu wieloskładnikowego, zaś w okresie wzrostu sprawdzi się specyfik na bazie biohumusu. Pomidory potrzebują sporej ilości składników odżywczych, dlatego ważne jest, by zadbać o ich odpowiednią ilość.

Zobacz:

Zamiast wylewać do zlewu, podlej tym ogródek. Podziękujesz za ten trik

Niezbędnik piekarski jako odżywczy nawóz. Stosuj regularnie i zbieraj kosze pełne dorodnych truskawek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pomidory zalety | jak uprawiać pomidory w domu
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama