Reklama

Jak uprawiać kalanchoe blossfeldiana w domu?

Kalanchoe blossfeldiana to sukulent, który jest nazywany rośliną krótkiego dnia. Zakwita bowiem wtedy, gdy dzień trwa krócej niż 10 godzin. Najczęściej więc kwiaty kalanchoe pojawiają się późną jesienią i zimą, ale mogą też zdobić roślinę przez cały rok dzięki sterowaniu okresem kwitnienia. Wiele osób uważa kalanchoe za roślinę jednoroczną i po przekwitnięciu ją wyrzuca – a to błąd! Roślina z powodzeniem może kwitnąć przez wiele lat, wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki. A wbrew pozorom kalanchoe nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Przy odrobinie wysiłku roślina będzie pięknie zdobić dom przez długi czas. Jak uprawiać kalanchoe blossfeldiana w domu?

Kalanchoe blossfeldiana - roślina krótkiego dnia

Kalanchoe, inaczej żyworódka, to piękna i dekoracyjna roślina z rodziny gruboszowatych. W wielu rejonach świata występuje wiele gatunków tego rodzaju, ale najpopularniejszą rośliną z nich jest kalanchoe blossfeldiana. Jest to sukulent o zielonych, grubych i mięsistych liściach i drobnych kwiatach zebranych w baldachrogrona w kolorze czerwonym, pomarańczowym, żółtym czy białym. Kalanchoe kwitnie, gdy przez minimum 5 tygodni dzień trwa krócej niż 10 godzin, dlatego nazywane jest rośliną krótkiego dnia. Okres kwitnienia przypada więc najczęściej na późną jesień i zimę. Jednak ogrodnicy sterują tym okresem, sztucznie skracając roślinie dzień. Dzięki temu kalanchoe jest dostępne w kwiaciarniach przez cały rok. Warto więc uprawiać je w domu, zwłaszcza wtedy, gdy inne kwiaty przekwitają.

Reklama

Na co zwracać uwagę przy zakupie kalanchoe blossfeldiana?

Jeśli chcemy mieć kalanchoe w domu, musimy dokładnie obejrzeć roślinę przy zakupie. Jej kwiaty nie powinny być do końca rozwinięte i wybarwione. Jeśli niektóre już przekwitły, to znak, że roślina ma już pełnię kwitnienia za sobą. Warto też sprawdzić czy na liściach kalanchoe nie ma uszkodzeń i skaz powstałych w czasie transportu lub przechowywania, a także oznak, że roślina została zaatakowana przez szkodniki czy choroby. Nie wybierajmy też okazów ze zwiędłymi kwiatami lub żółtymi liśćmi. Podczas transportu dobrze jest pozostawić żyworódkę w celofanie, gdyż sukulent źle znosi temperaturę poniżej 12 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Jakie kwiaty wybrać na parapet? Polecamy gatunki do słońca i cienia

Jakie wymagania ma kalanchoe?

Kalanchoe blossfeldiana w okresie kwitnienia potrzebuje dużo światła. Dobrze jest więc postawić roślinę w miejscu nasłonecznionym, np. na parapecie od strony południowej. W lecie zaś najlepiej ustawić kalanchoe w miejscu jasnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych - te mogą bowiem poparzyć liście rośliny. Sukulent dobrze rośnie w glebie próchniczej wymieszanej z gruboziarnistym piaskiem i temperaturze pokojowej od 15 do 23 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Pantofelek. Jak uprawiać ten niezwykły kwiat?

Kalanchoe blossfelidana: Pielęgnacja

Pielęgnowanie kalanchoe blossfeldiana nie jest trudne. Jest to roślina, która nie potrzebuje dużo wody, gdyż magazynuje ją w liściach. Co więcej, przy nadmiarze wody może dojść do gnicia korzeni lub rozwoju mączniaka. Ten gatunek żyworódki najlepiej więc podlewać raz w tygodniu, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Zimą zabieg należy powtarzać jeszcze rzadziej, mniej więcej do 10-14 dni. Warto wiedzieć, że kalanchoe nie lubi zraszania.

Aby kalanchoe bujnie kwitło, powinno się je nawozić co dwa tygodnie. Najlepiej zastosować płynny nawóz do kwitnących roślin doniczkowych. Zalecanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów i chorych liści.

Co zrobić, żeby kalanchoe ponownie zakwitło?

Wiele osób traktuje kalanchoe blossfeldiana jako roślinę jednoroczną - a to błąd! Wszystko dlatego, że po przekwitnięciu sukulent często nie chce zakwitnąć ponownie. Tymczasem może on rosnąć i kwitnąć przez wiele lat, jeśli zapewni się mu odpowiednie warunki. Po przekwitnięciu (kwita kalanchoe utrzymują się przez kilka-kilkanaście tygodni) należy skrócić pędy o połowę. Ten gatunek żyworódki kwitnie tylko wtedy, gdy dzień trwa krócej niż 10 godzin. Jednak nawet jesienią i zimą, gdy dni są odpowiednio krótkie, używamy sztucznego oświetlenia, co również nie pozwala roślinie kwitnąć. Dlatego należy zapewnić jej częściowe zaciemnienie. Na 14 godzin można wstawiać kalanchoe blossfeldiana do pomieszczenia, gdzie nie używa się sztucznego światła - co jest jednak dość kłopotliwe. Lepszym sposobem będzie przykrywanie rośliny kartonem lub nieprzezroczystym plastikowym wiaderkiem codziennie przez około 4-5 tygodni. Dzięki temu kalanchoe blossfelidana ponownie zakwitnie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama