Reklama

Jak uprawiać i pielęgnować malwę? Zadbaj o nią, by stała się prawdziwą ozdobą ogrodu

Jest nieodłącznym elementem ogrodów i tarasów urządzanych w stylu wiejskim, rustykalnym lub romantycznym. Kojarzy się z sielskimi letnimi dniami, spędzanymi u dziadków na wsi. Smukła, wysoka i kolorowa malwa prezentuje się efektownie aż do późnej jesieni, ożywiając kwiatami przydomową przestrzeń. Jak uprawiać malwę, by pięknie kwitła? Podpowiadamy.

Malwa - to warto o niej wiedzieć

Malwa różowa, znana również jako prawoślaz wysoki, jest byliną, często hodowaną jako roślina dwuletnia. To właśnie w drugim roku kwitnie najpiękniej i najbardziej obficie. Należy do przedstawicieli gatunków ślazowatych. Pochodzi z Chin, gdzie tradycja jej uprawy sięga już kilku tysięcy lat, a w Europie pojawiła się w XVI wieku.

Jej liście są ciemnozielone i szorstkie, o średnicy dochodzącej nawet do 25 cm. Malwa kwitnie od końca czerwca do października. Kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach w górnych częściach łodygi. Najpiękniej wygląda zasadzona w dużych skupiskach, które można wzajemnie krzyżować.

Reklama

Odmiany malwy

Malwy w ogrodach przyciągają wzrok przechodniów całą gamą kolorów. Występują m.in. w odcieniach: bieli, kremu, żółci, łososiowego, pomarańczowego, różowego, czerwonego, bordowego, fioletowego, a także - prawie czarnego. Na świecie możemy wyróżnić cztery główne i najpopularniejsze odmiany, w tym: ogrodową malwę różową (Alcea rosea), malwę figolistną (Alcea ficifolia), malwę pomarszczoną (Alcea rugosa) oraz malwę bladą (Alcea pallida). Malwa różowa to bezsprzeczna królowa polskich ogrodów, figolistna występuje naturalnie w klimacie Azji Zachodniej i Europy Południowej, a malwa pomarszczona wywodzi się z Rosji.

Malwę ogrodową możemy podzielić na kilka grup:

malwę Alleghanies, czyli Fimbriata flore pleno, charakteryzującą się lekko postrzępionymi liśćmi i półpełnymi kwiatami, rzadko osadzonymi na łodydze;

malwę szkocką, roślinę o charakterystycznych półkulistych kwiatach oraz łodydze o wysokości ponad dwóch metrów;

malwę wielką, wyróżniającą się pełnymi kwiatami i łodygą sięgającą nawet trzech metrów;

malwę czetera, czyli Chaters, o zwartym kwiatostanie i niewielkiej wysokości.

Jedną z najciekawszych odmian ogrodowej malwy różowej jest intrygująca wyglądem malwa czarna, określana jako Nigra. Dzieje się tak ze względu na jej ciemnobordowy kolor, który wydaje się wpadać niemal w czerń. Kwiaty czarnej malwy to wyjątkowo bogate źródło przeciwutleniaczy. Herbata zaparzona z jej kwiatów ma działanie osłaniające błonę śluzową górnych dróg oddechowych, ograniczające stany zapalne oraz łagodzące podrażnienia przewodu pokarmowego.

Wysiew i uprawa malwy

Zanim zabierzemy się za uprawę malwy, warto pomyśleć o odpowiednim stanowisku. To kwiat, który najlepiej prezentuje się posadzony przy ogrodzeniu lub ścianie domu. Lubi miejsca ciepłe, odsłonięte od wiatru - słoneczne lub lekko zacienione. Malwa przyjmie się niemal w każdych warunkach, z wyjątkiem piasku oraz zbitej gleby. Najlepiej rozwinie się w żyznej i pełnej minerałów glebie, najlepiej o pH 6-7, uzupełnionej kompostem.

Roślinę wysiewamy już od końca maja do początku lipca - najlepiej do doniczek, skrzynek lub rozsadników. Gdy po około tygodniu siewki wykiełkują i będą miały listki, wtedy wysadzamy je na zagony, a wczesną jesienią w stałe miejsca w rozstawie 40-50 cm. W ten sposób raz posadzone malwy będą się samodzielnie wysiewały co rok, a w jednym miejscu dojrzała malwa może rosnąć nawet 3-4 lata. Możemy także skorzystać ze specjalnej odmiany jednorocznej, którą siejemy na przełomie marca i kwietnia, a pierwsze kwiaty będziemy podziwiać już w lipcu tego samego roku.

Jak we właściwy sposób pielęgnować malwę?

Malwy to piękne i niezbyt wymagające kwiaty. Dobrze znoszą polskie wahania temperatur, należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu młodych roślin w pierwszym roku uprawy. Nie wolno dopuścić do zmoczenia liści i przelania ziemi. Malwy są wyjątkowo wrażliwe na nadmiar wilgoci, który doprowadza do ich gnicia oraz rozwoju grzybów i chorób.

Wiosną i tuż przed kwitnieniem zaleca się zasilić malwy nawozem wieloskładnikowym oraz przywiązać ich pędy do palików lub bambusowych tyczek, co ochroni je przed złamaniem i wywróceniem przez wiatr. Większość dorosłych odmian malw łagodnie znosi chłodne miesiące i nie potrzebuje okrywania na okres zimowy. Zaleca się zabezpieczyć młode rośliny, najlepiej agrowłókniną lub suchymi liśćmi.

Aby zapewnić malwie pełną pielęgnację, trzeba pamiętać o regularnym i systematycznym obrywaniu przekwitłych kwiatów. Dzięki temu roślina będzie mogła wydać nowe pąki, a jej żywotność przedłuży się nawet do pięciu lat.

Zobacz również:

Zmieszaj z wodą i podlej rośliny. Kwiaty będą kwitnąć na potęgę!

Ubarwi taras licznymi kwiatami. Jak uprawiać diaskię?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: malwa pielęgnacja | malwa ogrodowa | malwa ogrodowa uprawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama