Jak skutecznie pozbyć się mszyc? Poznaj niezawodną technikę, która działa szybko

Mszyce to szkodliwe owady, które natychmiast mogą splądrować rośliny domowe i ogrodowe. Wyrządzają ogromne szkody, które często są dla okazów nieodwracalne. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę z tymi szkodnikami. Jak skutecznie pozbyć się mszyc? Wyjaśniamy.

Jak wyglądają mszyce?

Mszyce to owady, które żywią się sokami roślinnymi, a ich ciała są miękkie i wrażliwe. Dorosłe osobniki osiągają do siedmiu milimetrów długości. W zależności od gatunku przybierają różne kolory: biały, szary, żółty czy czarny. Poruszają się dzięki sprężystym odnóżom, które dają im możliwość dalekich skoków. Owady te często kolonizują rośliny doniczkowe, ale też ogrodowe. Są groźne, ponieważ wysysają z roślin sok, przez co okazy tracą siły witalne, odporność, a w konsekwencji obumierają.

Polecamy: Naturalny wróg szerszenia. Gdzie szerszenie zakładają gniazda i jak skutecznie je usuwać?

Reklama

Skuteczny oprysk na mszyce

Sprawdzone jest stosowanie naturalnych środków, które odstraszają mszyce. Skuteczny specyfik wykonasz następująco:

  1. Do głębokiego naczynia nalej wody, dodaj kilka kropel płynu do naczyń (proporcje 2:1). Składniki wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Dzięki temu aplikacja specyfiku będzie znacznie ułatwiona.
  2. Spryskaj rośliny równomiernie i zostaw specyfik na godzinę. Po upływie czasu wilgotnym wacikiem zmyj nadmiar produktu.
  3. Płyn do mycia naczyń unieruchomi mszyce i sprawi, że nie będą miały możliwości przemieszania się. By zauważyć pożądane efekty, zabieg powtarzaj przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Jak uniknąć pojawienia się mszyc w przyszłości?

Aby uniknąć pojawienia się mszyc w przyszłości, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Regularnie sprawdzaj rośliny doniczkowe i usuwaj z nich martwe liście i gałęzie, ponieważ mogą one przyciągać szkodniki.
  • Nie kupuj roślin, które są już zainfekowane mszycami lub innymi szkodnikami.
  • W czasie letnim zwracaj uwagę na to, aby rośliny były odpowiednio nawodnione, gdyż suche okazy przyciągają szkodniki.
  • W przypadku infekcji mszycami zacznij zwalczanie ich jak najszybciej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników na inne uprawy.
  • Stosuj naturalne środki odstraszające mszyce, takie jak olejki eteryczne z mięty pieprzowej lub eukaliptusa.
  • Zabezpiecz rośliny przed szkodnikami stosując metody prewencyjne, takie jak odpowiednie nawożenie, przycinanie, czy stosowanie naturalnych środków ochrony roślin.

Zobacz też:

Najlepszy nawóz do laurowiśni? Prawdopodobnie masz go w ogrodzie

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Zyskasz kuchenny nawóz za grosze, który uwielbiają rośliny doniczkowe

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama