Reklama

Jak sadzić i pielęgnować truskawki?

Niedługo rozpocznie się sezon sadzenia truskawek. Już w sierpniu zagorzali fani tych owoców kupują pierwsze sadzonki. Prawdą jest, że truskawki najlepiej sadzić pod koniec wakacji lub wczesną jesienią. Zyskamy wówczas gwarancję, że zrodzą piękne i obfite plony na kolejny rok. Okazuje się, że sadzenie i uprawa truskawek to wcale niełatwe sztuki. By wyrosły okazałe, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Reklama

Kiedy sadzić truskawki?

Truskawki możemy sadzić wiosną, latem i jesienią. Najlepiej jednak zrobić albo w lecie, albo wczesną jesienią, ponieważ wtedy truskawki przyniosą najlepsze plony. Nie zaleca się sadzić truskawek wczesną wiosną, ponieważ podłoże może być wówczas częściowo zamarznięte. Truskawki nie będą mogły pobierać w takiej sytuacji wody.

Jak sadzić truskawki?

Miejsce i podłoże

Truskawki najlepiej uprawiać w miejscu nasłonecznionym, na glebie bogatej w próchnicę, ale lekkiej, o odczynie delikatnie kwaśnym. Preferowany odczyn to 5,5-6,5 pH. Truskawki źle rosną w glebie ciężkiej i podmokłej.

Przed zasadzeniem truskawek należy spulchnić ziemię, a jeżeli jest piaszczysta, nawieźć ją i przekopać. Pamiętajmy o usunięciu chwastów i suchych roślin. Truskawki najlepiej sadzić w rzędach o odstępach około 40 centymetrów, a w rzędzie co 20 lub 30 centymetrów w zależności od ich wzrostu oraz odmiany. Dołki w ziemi, w których sadzimy truskawki, powinny mieć głębokość oraz szerokość systemu korzeniowego. Dzięki temu nie będą pozaginane.

Jak uprawiać i pielęgnować truskawki?

Ze względu na płytki system korzeniowy truskawki łatwo jest uszkodzić, dlatego podczas ich pielęgnacji należy być bardzo ostrożnym. Ponadto, należy dbać o to, by wokół truskawek nie pojawiały się chwasty. By ich uniknąć, najlepiej wyściółkować zagony słomą lub agrowłókniną. Pamiętajmy, że agrowłokninę umieszczamy na podłożu przed sadzeniem truskawek wcześniej wycinając na jej powierzchni otwory, w których będziemy umieszczać truskawki. Jeśli chodzi o nawożenie truskawek, najlepiej wybierać nawozy mineralne. Wystarczy stosować je raz na rok, gdy roślin zawiązuje pąki. Ostatnią, równie istotną kwestią, jest podlewanie. Należy nawadniać truskawki co drugi dzień. W przypadku wysokich temperatur nawet codziennie.

Warto wiedzieć

Truskawek nie należy sadzić w glebie, w której wcześniej rosły warzywa kapustne, pomidory, ziemniaki, tytoń, len czy maliny. Dlaczego? Ponieważ w takich miejscach gromadzą się niebezpieczne dla truskawek patogeny. Jako przedplon świetnie sprawdzą się nawozy zielone, np. gryka czy gorczyca. Truskawki dobrze również zasadzić po roślinach bobowatych.

Jakie sadzonki najlepiej kupować?

Oto najlepsze rodzaje sadzonek truskawek:

* Honeoye – to wczesna odmiana truskawek, odporna na mrozy;

* Kent – wyjątkowo plenna odmiana truskawek, odporna na szarą pleśń;

* Kimberly – wczesna odmiana truskawek, która daje duże owoce;

* Florence – to późna odmiana truskawek, ale bardzo plenna, dająca bardzo duże owoce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama