Reklama

Jak rozmnożyć trzykrotkę?

Wiele osób ma w swoich domach trzykrotkę, ale często zadaje sobie pytanie, jak ją rozmnażać. Okazuje się, że zabieg jest banalny i każdy – nawet początkujący – może sobie z nim poradzić. Jeśli twoja trzykrotka jest bardzo bujna albo straciła na atrakcyjności, to przeczytaj, jak ją rozmnożyć oraz posiadać przepiękne i oryginalne okazy.

Kiedy trzeba rozmnożyć trzykrotkę?

Na pytanie, kiedy rozmnożyć trzykrotkę, odpowiedzi są co najmniej dwie. Pierwsza z nich zakłada, że trzeba zrobić to wtedy, gdy jej łodygi są bardzo długie, a tym samym straciły na atrakcyjności. Drugim przypadkiem, kiedy trzeba trzykrotkę rozmnożyć to moment, kiedy jest już stara i chcemy ją szybko odmłodzić. Rozmnażanie trzykrotki jest bardzo łatwe i można to wykonywać praktycznie przez cały rok, ale jednak niektórzy zalecają, aby z tym zabiegiem poczekać do wiosny.

Rozmnażanie trzykrotki: Jak pobrać sadzonkę?

Bardzo łatwo jest pobrać sadzonkę z trzykrotki. Wystarczy uciąć atrakcyjny, zdrowy i pokryty kilkoma liśćmi pęd. Najlepiej od razu nie ograniczać się do jednego egzemplarza, ale odciąć ich co najmniej kilka lub kilkanaście (w zależności od tego, ile chcemy mieć nowych sadzonek). Warto pamiętać, że do nowej doniczki warto umieścić kilka łodyżek, wtedy będziemy mieć pewność, że rozmnożona trzykrotka będzie piękniejsza.

Reklama

Jak ukorzenić sadzonki rozmnażanej trzykrotki?

Ukorzenianie trzykrotki jest banalne i ten zabieg nie nastręcza większych problemów. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada, aby ucięte pędy umieścić w naczyniu z wodą (musi być co kilka dni wymieniana), a po jakimś czasie pojawią się nowe korzonki. Istnieje również inna metoda, która zakłada, że łodygi umieszcza się bezpośrednio w doniczce z wilgotną ziemią o podlewa się za każdym razem, kiedy podłoże przeschnie.

Rozmnażanie trzykrotki: Jak pielęgnować?

Pielęgnowanie rozmnożonej trzykrotki nie jest trudne. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim przed umieszczeniem w doniczce ziemi warto stworzyć warstwę drenażową, przez którą będzie odpływał nadmiar wody. Trzykrotka powinna być umieszczona w jasnym miejscu, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Rozmnażanie trzykrotki: Jak ja podlewać?

Podlewanie trzykrotki nie jest skomplikowane. Najlepiej podlewać ją bezpośrednio do ziemi, pomijając bujne liście. Częstotliwość podlewania uzależniona od wielkości doniczki: należy jej wnętrze nawilżać wtedy, kiedy bryła korzeniowa przeschnie. Warto pamiętać, żeby na bieżąco usuwać nadmiar nagromadzonej w podstawce wody. Raz na miesiąc - w sezonie wegetacyjnym - trzykrotkę należy nawozić wieloskładnikowymi preparatami w płynie.

Jakie kwiaty wybrać na parapet? Polecamy gatunki do słońca i cienia

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama