Reklama

Jak rośliny oczyszczają powietrze w zimie? Wybierz te gatunki

Zimą, kiedy zanieczyszczenie powietrza wzrasta, warto zaopatrzyć się w rośliny oczyszczające powietrze. Można wybierać wśród wielu gatunków, należą do nich na przykład aloes czy popularny skrzydłokwiat. Dodatkowo okazy te będą piękną ozdobą twojego domu. Jakie rośliny oczyszczają powietrze w zimie? Dowiesz się z tego artykułu.

  • Do roślin, które nadają się do oczyszczania powietrza, należą między innymi skrzydłokwiat czy aloes.
  • Trzeba uważać, gdyż niektóre z tych gatunków mogą zaszkodzić zwierzętom domowym.
  • O czyste powietrze w domu warto zadbać szczególnie zimową porą.

Skrzydłokwiat

Pierwszą z propozycji jest skrzydłokwiat. Roślina ta ma soczyście zielone liście i charakterystyczne kwiaty. Są one białe i przypominają swoim kształtem żagle. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej i Środkowej. Pomaga pozbyć się z powietrza szczególnie takich szkodliwych związków jak aceton i benzen. Skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań. Potrzebuje tylko regularnego podlewania i rozproszonego słońca. Możesz postawić go na ziemi lub parapecie, najlepiej w sypiali. Uważaj jednak w przypadku, gdy masz zwierzęta. Roślina ma szkodliwe związki, które mogą być trujące.

Reklama

Zobacz: Znasz swój kwiat narodzin? Sprawdź, który przypisany jest do ciebie i co symbolizuje

Dracena obrzeżona

Dracena to piękna roślina, która ma długie i cienkie liście. Swoim wyglądem do złudzenia przypomina palmę. W naturalnych warunkach występuje ona terenie Madagaskaru. W domowej uprawie osiąga około dwóch i pół metra wysokości. Jeśli chodzi o stanowisko, to roślina ta wymaga sporej ilości światła. Dlatego najlepiej umieścić ją w południowej stronie domu. W okresie zimy nie potrzebuje obfitego nawadniania. Jednak ważne jest, by zapewnić jej optymalną ilość wody. Szczególnie w okresie zimowym świetnie sprawdzi się jako roślina oczyszczająca powietrze. Zwalcza takie substancje jak benzen czy ksylen.

Aloes

Chociaż aloes uznawany jest za roślinę leczniczą, ma on również właściwości filtrujące powietrze. Charakteryzuje się sztywnymi i podłużnymi liśćmi, które mają ostre zakończenia. Okaz ten, by dobrze wzrastać, potrzebuje sporej ilości światła. Nie wolno go także przelewać, gdyż woli być nieco przesuszony. Pamiętaj, by zapewnić tej roślinie sporą ilość miejsca, gdyż bardzo się rozrasta. Aloes ogranicza znacznie obecność formaldehydu w powietrzu, który ma negatywny wpływ na układ oddechowy.

Bluszcz pospolity

To roślina, która nie tylko oczyszcza powietrze, ale też wygląda bardzo efektownie. Bluszcz doniczkowy rośnie w szybkim tempie, dlatego trzeba mu zapewnić odpowiednią ilość miejsca. Najlepiej sprawdzi się umieszczenie go w donicy usytuowanej pod sufitem. Dzięki temu jej kłącza będą mogły swobodnie zwisać. Pamiętaj o jej regularnym nawadnianiu i zraszaniu liści wodą. Trzymaj ją z daleka od zwierząt. Zawiera bowiem szkodliwe substancje, które mogą poważnie zaszkodzić pupilowi.

Paprotka

To roślina niegdyś bardzo popularna w polskich domach, ale teraz znowu powraca do łask. Charakteryzuje się ona podłużnymi liśćmi, które mają jasnozielony odcień. Są postrzępione na bokach i wyrastają z podłużnych kłączy. Do jej najważniejszych wymagań należy ciągle wilgotna ziemia, a także odpowiednia wilgotność powietrza. Paprotka pochłania formaldehyd, a także szkodliwe promienie wytwarzane przez telewizor.

Polecamy:

Monstera minima: Jak ją uprawiać? Jakie ma wymagania?

Pielęgnacja roślin. Wbij zapałki do doniczki, a efekt cię zaskoczy

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama