Reklama

Jak przycinać i nawadniać hortensje latem?

Hortensje śmiało można uznać za jedne z najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Nie sposób przeoczyć na rabatach kolorowych kwiatów, przyjmujących kształt efektownych kul. Choć na wymaganiach hortensji należy skupić się przede wszystkim wiosną, w wakacyjnych miesiącach krzew też potrzebuje uwagi, zwłaszcza gdy mowa o zasilaniu go wodą. Dowiedz się, jak pielęgnować hortensje i ciesz się ich widokiem przez cały sezon: od czerwca do nawet października!

Reklama

Jak podlewać hortensje?

Łacińska nazwa hortensji bywa tłumaczona jako "wodny krzew", więc to już może dać nam do myślenia i zwrócić uwagę na konieczność odpowiedniego nawadniania rośliny. Dostarczać wodę należy codziennie, a w okresach suszy może okazać się, że konieczne będzie podlewanie dwa razy dziennie. Najlepiej jest robić to we wczesnych godzinach porannych, ewentualnie wieczorem.

Bardzo dużym błędem w pielęgnacji hortensji jest polewanie wodą jej nadziemnych części. Istnieje ogromne ryzyko, że pod wpływem działania promieni słonecznych liście oraz kwiaty ulegną poparzeniu. Strumień należy więc kierować bezpośrednio na glebę, by woda mogła przedostać się do systemu korzeniowego.

Mimo że hortensja potrzebuje regularnego nawadniania, z ilością wody jednorazowo nie można przesadzać. Nie doprowadzajmy do powstawania kałuż na ziemi wokół krzewów.

Letnia pielęgnacja hortensji: Ściółkowanie gleby

Dla zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności poleca się ściółkowanie gleby wokół hortensji. Wykorzystać do tego można kwaśny torf lub korę. W ten sposób stworzymy barierę, która chroni przed nadmiernym wysychaniem ziemi oraz pomaga ograniczyć rozwój niechcianych chwastów. Dzięki temu hortensja w dobrej kondycji przetrwa nawet największe upały i wpływ palącego słońca.

Przycinanie hortensji

Krzew występuje w wielu gatunkach. W ogrodach najczęściej spotykamy się z hortensją ogrodową, bukietową oraz krzewiastą. Każda z odmian ma swoje własne preferencje związane z pielęgnacją, lecz istnieją punkty wspólne. Jednym z nich jest kwestia tego, kiedy przycinamy hortensje. Cięcia najczęściej wykonywane są wczesną wiosną. Służą one usunięciu uszkodzonych i przemarzniętych gałązek, co jest niezbędne dla przygotowania hortensji do kolejnego sezonu.

Hortensję ogrodową przycinać można także latem, lecz czynność ta powinna sprowadzać się do wyeliminowania jedynie suchych kwiatów. Zabieg ten zazwyczaj wykonywany jest w sierpniu. Zaschnięte kwiatostany usuwa się tuż pod miejscem, z którego wyrastają. Za wszelką cenę unikać należy pozbywania się całych pędów! Ten nieuważny manewr stanowi najczęstszą odpowiedź na pytanie, dlaczego hortensje nie kwitną w kolejnym sezonie. Każdy ogrodnik powinien pamiętać, że hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych.

Polecamy:

Jak pielęgnować hortensję? Przeczytaj koniecznie!

Sześć najpiękniejszych różowych kwiatów do ogroduINTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama