Reklama

Jak przezimować surfinie? Ważne wskazówki

Przezimowanie surfinii nie jest zadaniem prostym. Jednak szansę te znacznie wzrastają, gdy mają zapewnione dobre warunki. Utrzymanie stałej temperatury powietrza w pomieszczeniu to klucz do sukcesu. Istotną rzecz stanowi też poprawne nawadnianie roślin. Jak przezimować surfinie? Podpowiadamy.

Odpowiednia temperatura

Podstawowym warunkiem, by surfinie bez szwanku przetrwały zimę, jest zapewnienie im optymalnej temperatury. Powinna ona wahać się w okolicach 10 stopni Celsjusza. Wyższa sprawi, że okazy zaczną usychać i obumrą. Pomieszczenie musi być jasne, gdyż rośliny te potrzebują odpowiedniej dawki słońca. Dobrze też czasami zraszać wodą liście surfinii, by nie zmarniała. Dopiero w okolicach przełomu lutego i marca temperaturę trzeba zwiększyć do 14 stopni Celsjusza. To również odpowiedni czas na skrócenie starych pędów, co umożliwi surfiniom obfite kwitnienie.

Reklama

Polecamy: Pędzenie cebuli w domu. Jak mieć świeży szczypior przez całą zimę?

Sposób podlewania

Podlewanie surfinii w okresie ich zimowania powinno być bardzo skąpe. Najlepiej zabieg ten wykonywać raz na dwa tygodnie. Trzeba zadbać o to, by ziemia w doniczce była zawsze wilgotna. Użyj do tego odstanej wody lub deszczówki. Pamiętaj o tym, że to czas, kiedy rośliny nie mają dużego zapotrzebowania na wodę. Kiedy nie będzie całkowicie wchłaniana, system korzeniowy może zacząć gnić. Stąd już niedaleka droga do rozwoju pleśni i obumarcia okazów.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Niestety surfinie nie nadają się do samodzielnego rozmnażania. Jest to możliwe jedynie w warunkach szklarniowych. Robi się to przez sadzonki pędowe, które potem są ukorzenianie. Na czas zimy zaprzestań również całkowitego nawożenia roślin. Wiele preparatów zawiera azot, który nie jest pożądany przez surfinie w chłodniejszym okresie. Minerał ten niepotrzebnie będzie pobudzać okazy do wzrostu. W ten sposób wykorzystają energię, którą potrzebują do przezimowania. Pamiętaj też, by do domu zabrać jedynie zdrowe rośliny. Surfinie są podatne na atak różnych chorób i pasożytów, a te mogą zaszkodzić innym okazom.

Zobacz też:

Takiej gwiazdy betlejemskiej nie kupuj! Momentalnie zmarnieje

Palma areka. Jak dbać o tę egzotyczną roślinę?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: surfinie | zimowanie roślin | rośliny doniczkowe
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama