Reklama

Jak przesadzić aloes?

Aloes jest rośliną idealną dla zapominalskich: nie trzeba jej często podlewać, za to zawsze atrakcyjnie się prezentuje. Warto mieć w domu kilka doniczek z aloesem, ponieważ można z niego przyrządzić wiele domowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Poza tym aloes oczyszcza mieszkanie z zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Jedynym problemem, z jakim można się spotkać, to jego nadmierny rozrost. Kiedy doniczka z aloesem się przewraca, należy go przesadzić. Jak to zrobić? Sprawdźmy

Reklama

Jaka ziemia do aloesu?

Jeśli aloes za bardzo się rozrósł, przygotuj dla niego nową doniczkę, w której na dnie będzie wysypana warstwa drenażowa i odrobina żyznej ziemi (może być uniwersalna albo kwiatowa). Umieść w niej aloes wraz z całą bryłą korzeniową w nowym pojemniku i zasyp podłożem wolną przestrzeń. Na koniec podlej całość odrobiną odstanej wody. Aloes najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Rozsadzanie aloesu

Jeśli aloes ma odpowiednie warunki, obok rośliny macierzystej pojawiają się młode sadzonki. Gdy jest ich dużo, należy je rozdzielić i przełożyć od osobnych doniczek. Możesz to zrobić w łatwy sposób: po wyciągnięciu bryły korzeniowej, rozluźnij ziemię patyczkiem, a następnie oddziel od siebie rośliny. Następnie przełóż je do osobnych doniczek wypełnionych ziemią.

Urwane korzenie

Nieraz może się zdarzyć tak, że podczas przesadzania delikatne korzenie ulegają uszkodzeniu i młoda sadzonka się od nich odrywa. Nie trzeba jednak spisywać rośliny na straty – po prostu umieść ją w ziemi i ją podlej: nowe korzenie bardzo szybko wyrosną. Jeśli mimo to, po jakimś czasie aloes marnieje, wyciągnij sadzonkę i włóż ją do szklanego naczynia wypełnionego wodą. Po jakimś czasie wytworzy zalążki korzeniowe i będzie gotowa do zasadzenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama