Reklama

Jak przesadzać paprocie?

Paprocie to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Warto mieć je w domu – nie tylko efektownie się prezentują i są łatwe w uprawie, ale mają też korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Nawilżają i jonizują powietrze, a jednocześnie pochłaniają toksyczne substancje (także te emitowane przez urządzenia elektroniczne). Paprocie najlepiej przesadzać wiosną, sprawdź, jak zrobić to tak, by nie uszkodzić rośliny.

Reklama

Podstawowe zasady dotyczące przesadzania paproci

Paprocie nie lubią zbyt częstego przesadzania - ich korzenie są delikatne, a nawet niewielkie uszkodzenia mogą skutkować spowolnieniem wzrostu, a nawet chorobami rośliny. Dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać raz na kilka lat. Idealny czas to wiosna. Średnica nowej doniczki powinna być tylko nieznacznie większa (3-4 cm).

Najlepsza donica dla paproci

Paprocie nie mają dużych wymagań co do uprawy. Warto jednak wiedzieć, że preferują ceramiczne donice, a także dość dużą wilgotność powietrza. Aby zapewnić roślinie korzystne warunki, najlepiej umieścić ją w podwójnej donicy (mniejszej z otworami na dnie i większej bez otworów), a pomiędzy pojemnikami wsypać ziemię. Dzięki temu zapewnimy paproci stały dostęp do wilgoci, jednocześnie chroniąc ją przed gniciem korzeni.

Jak przesadzać paprocie?

Przed przesadzeniem paproć należy obficie podlać, w ten sposób zmniejszymy ryzyko uszkodzenia korzeni. Następnie podłoże trzeba delikatnie oddzielić od donicy za pomocą nożyka. Roślinę chwytamy tuż nad ziemią, obracamy doniczkę do góry dnem i delikatnie wyjmujemy paproć. Na dnie nowej donicy umieszczamy warstwę drenażu i podłoża, dopiero wtedy umieszczamy w niej roślinę. Dosypujemy podłoża, ale nie ugniatamy zbyt mocno korzeni. Przez kilka dni po przesadzeniu należy szczególnie dbać o zapewnienie roślinie wilgoci, najlepiej umieścić ją w jasnej łazience. Dzięki temu będzie bujnie rosnąć.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama