Reklama

Jak podlewać storczyki, by przedłużyć ich kwitnienie?

Umiejętne podlewanie storczyków to podstawa pielęgnacji tych eleganckich i efektownych kwiatów. O tym, że rośliny potrzebują wody do życia i rozwoju wie nawet dziecko, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, że w przypadku orchidei ma to też niebagatelny wpływ na przedłużenie ich kwitnienia. Chcesz dłużej cieszyć się widokiem kolorowych kwiatostanów? Sprawdź, jak podlewać storczyka i jakich błędów unikać. Twoja domowa kolekcja roślin będzie budzić zachwyt!

Jak długo kwitnie storczyk?

Wiele zależy od tego, z jaką odmianą mamy do czynienia. W polskich domach ogromną popularnością cieszy się storczyk Falenopsis, który skradł serca miłośników roślin stosunkowo niekłopotliwą pielęgnacją i pięknym wyglądem.

Czas jego kwitnienia zależy od różnych czynników. Zazwyczaj trwa to około czterech miesięcy. Jeśli jednak zapewnimy mu optymalne warunki pod względem stanowiska, temperatury i podlewania, czas ten może wydłużyć się nawet o kilkanaście tygodni. W przypadku dużych, rozrośniętych okazów kwitnienie może trwać przez dziewięć miesięcy.

Reklama

Jak często podlewać storczyki?

Nie bez powodu właśnie od tego zagadnienia zaczynamy poradnik na temat pielęgnacji storczyków i ich nawadniania. Określenie właściwej częstotliwości niejednokrotnie sprawia problem, zwłaszcza osobom, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w domowej uprawie storczyków.

Przede wszystkim możemy odrzucić w kąt kalendarz czy przypomnienia w telefonie. To w przypadku efektownej rośliny nie zadziała! By ocenić, co ile podlewać storczyka, trzeba dokładnie mu się przyjrzeć. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, lecz nie można dopuścić do przelania orchidei.

Sprawdza się tu zasada, że storczyka lepiej jest podlewać rzadko, ale obficie. Stan podłoża oceń poprzez dotyk. Postaraj się włożyć palec do doniczki na głębokość około dwóch centymetrów. Jeśli nadal czujesz wilgoć, wstrzymaj się z podlewaniem. Jeśli będzie sucho, jest to czas na dostarczenie wody. Dopilnowanie tego wpływa na przedłużenie kwitnienia storczyka i jego żywotność.

Sprawdź: Jak działa woda utleniona na storczyki?

Jak podlewać storczyki? Konewka jest zbędna!

W uprawie orchidei najlepszym sposobem na dostarczenie wody jest moczenie całej rośliny w większym naczyniu. Jak to przeprowadzić? Najwygodniejszą opcją jest wyjęcie z doniczki osłonki, w której znajduje się storczyk. By spełniała swoją funkcję, w jej dnie muszą znajdować się otwory odpływowe.

  • Przenosimy całość do miski lub miednicy wypełnionej wodą. Z powodzeniem możemy wykorzystać w tym celu umywalkę.
  • Woda powinna mieć temperaturę pokojową.
  • Storczyka moczymy przez 20-30 minut.
  • Po upływie tego czasu wyciągamy osłonkę z rośliną i odstawiamy, by nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Dzięki temu system korzeniowy przyjmie dokładnie taką porcję wody, jakiej potrzebuje. Jeśli się pospieszymy, możemy doprowadzić do gnicia korzeni lub pojawienia się chorób grzybowych.
  • Dopiero wtedy storczyk może wrócić do doniczki i na swoje stałe miejsce.

Zobacz: Trzy rośliny nawilżające powietrze. Latem postaw je w sypialni

Czym podlewać storczyki, by przedłużyć ich kwitnienie?

Woda to za mało! Wielu z nas używa do swoich roślin doniczkowych wody nalanej prosto z kranu. O ile istnieją gatunki, którym to nie przeszkadza, o tyle storczyki kiepsko znoszą taką niefrasobliwość. Typowa "kranówka" może zawierać duże ilości związków wapnia i magnezu. Właśnie wtedy mówimy o twardej wodzie, która nie nadaje się do podlewania storczyków.

Dużo lepszym pomysłem jest wykorzystanie przegotowanej i ostudzonej wody. Świetnie nadaje się również destylowana. Co ciekawe, w bardzo łatwy sposób można zmienić odczyn twardej wody przy użyciu produktu z kuchennej szafki. Skuś się na podlewanie storczyków wodą z cytryną, skorzystać możesz także z kwasku cytrynowego. Wystarczy szczypta na litr wody. Ten prosty patent zapewni ci długie i spektakularne kwitnienie storczyków. 

Polecamy:

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Pożyteczny kwiat dla leniwych. Latem potrzebuje jednak regularnych zabiegów

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama