Reklama

Jak podlewać i nawozić fikusa lirolistnego? Spraw, by był bujny jak nigdy dotąd!

Fikus lirolistny to egzotyczna roślina, która stanowi ozdobę niejednego domu. Charakteryzują ją liście, które swoim kształtem przypominają lirę. W naturalnych warunkach porośnięty jest owocami, nazywanymi figami. Do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje umiarkowanego podlewania i odpowiednich dawek nawozu. Jak często powtarzać te zabiegi? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

  • Fikus lirolistny w okresie jesienno-zimowym wymaga mniej intensywnego nawadniania
  • Nawożenie figowca powinno odbyć się najpóźniej w listopadzie, na okres zimy należy wstrzymać się od tego zabiegu
  • Fusy z kawy są idealnym nawozem dla fikusa lirolistnego, gdyż posiadają wiele cennych składników mineralnych

Jak wygląda fikus lirolistny?

Fikus lirolistny to roślina osiągająca w domowych warunkach około 25-40 centymetrów wysokości. Przycinając wierzchołki pędów, można roślinę pobudzić do szybszego wzrostu. Pochodzi ona z terenów Wschodniej Afryki, gdzie dorasta nawet do wysokości 15 metrów! Liście są sztywne i pokryte widocznymi żyłkami, które są nerwami. Ponieważ lubi się na nich gromadzić kurz, warto przecierać je wilgotną ścierką. Gatunek ten znany jest również pod nazwą fikusa dębolistnego lub figowca. Preferuje on stanowisko nasłonecznione, a temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18-22 stopnie Celsjusza.

Reklama

Polecamy: Kaktus Bożego Narodzenia obrodzi w kwiaty. Unikaj tych błędów, zakwitnie na święta

Jak podlewać figowca dębolistnego?

Nawadnianie fikusa lirolistnego uzależnione jest od pory roku. W okresie jesienno-zimowym roślinę wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie. Poza tym sezonem figowiec wymaga cotygodniowego nawadniania. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić ze zbyt dużą ilością wody. Często jest to bowiem przyczyną zgnicia systemu korzeniowego lub obumarcia rośliny. Kiedy fikus lirolistny przebywa w stanie spoczynku, ziemia powinna być tylko lekko wilgotna. Podlewanie ponów dopiero, gdy podłoże całkowicie wyschnie. Zadbaj też o doniczkę z otworami i podstawkę, by nadmiar wody miał ujście. Pół godziny po podlaniu fikusa, wylej zgromadzone resztki cieczy.

W okresie grzewczym zadbaj o dostateczne nawilżenie powietrza. Fikus dębolistny źle reaguje na zbyt suche powietrze w mieszkaniu. Jeśli zbyt długo przebywa w takich warunkach, może zacząć zrzucać liście. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz i regularne wietrzenie domu. Oprócz tego możesz zraszać liście figowca wodą i wykorzystać w tym celu butelkę z atomizerem.

Czytaj równieżDlaczego fikus benjamina gubi liście? Tak odratujesz roślinę

Jak nawozić fikusa lirolistnego?

Fikusa dębolistnego można nawozić najpóźniej w połowie listopada, gdyż potem przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie tego typu zabiegi są roślinie zbędne i mogą jej tylko zaszkodzić. Nawożenie należy powtarzać raz w miesiącu, nie częściej. Najlepiej używać do tego produktów przeznaczonych do roślin zielonych. Można je nabyć w sklepach ogrodniczych, a dawkowanie opisane jest na etykiecie. Dobrze, jeśli w nawozach zawarte są spore ilości cennych minerałów, takich jak magnez czy potas. Wpływają one na prawidłowy rozwój rośliny i pomagają jej przezimować.

Fusy z kawy jako bogate źródło minerałów

Nim sięgniesz po nawozy dostępne w sklepie, warto wypróbować naturalne specyfiki. Jednym z nich są fusy z kawy, które świetnie nadają się do nawożenia fikusów lirolistnych. Ponieważ kawa ma kwaśny odczyn, może być stosowana tylko do niektórych gatunków roślin. Fikus lirolistny preferuje glebę lekko kwaśną lub o obojętnym odczynie. To sprawi, że fusy z kawy będą na niego pozytywnie odziaływać. Specyfik ten użyźnia podłoże i dostarcza roślinie ważne składniki odżywcze. Mieszkankę przygotujesz, zalewając fusy gorącą wodą (proporcje 1:2). Potem odczekaj kilka minut, aż fusy napęcznieją i dokładnie wymieszaj nawóz. Gotowy specyfik przelej do butelki i przechowuj w suchym miejscu. Nawadniaj w ten sposób fikusa raz w miesiącu.

Zobacz też:

Piękny krzew nie tylko na żywopłot. Jak zastosowanie mają owoce, kora, korzeń i liście berberysu?

Wystarczy zmieszać z wodą. Kwiaty i liście skrzydłokwiatu będą imponujące

Rozcieńcz z wodą i zraszaj benjamina. Będzie rósł jak na drożdżach!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama