Reklama

Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki, zwane również orchideami, uznawane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów na świecie. Zachwycamy się ich wyglądem i magią. Okazały i zadbany storczyk sprawi, że nawet najbardziej surowe wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. Warto jednak pamiętać, że storczyki to nie tylko piękne, ale i wymagające kwiaty. By rosły jak na drożdżach i cieszyły nas swoim wyglądem, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach ich pielęgnacji. Oto one.

Miejsce

Zacznijmy od miejsca, w którym powinny stać orchidee. Storczyki potrzebują światła, ale nie mogą być nadmiernie nasłonecznione. Najlepiej będą rosły na parapetach zachodnich lub wschodnich okien. Zdecydowanie należy unikać stawiania storczyków od południowej strony, chyba, że delikatnie zasłonimy szybę żaluzjami lub roletą. W okresie letnim storczyki można wystawić na balkon, ale tylko w miejsca przyciemnione.

Podlewanie

Kolejna istotna kwestia w pielęgnacji storczyków to ich podlewanie. Jak często należy nawadniać orchidee? Dopiero wtedy, gdy podłoże roślin wyraźnie przeschnie, czyli raz na kilkanaście dni. Woda powinna być letnia. Najlepiej sprawdzą się destylowana, przegotowana lub deszczówka.

Nawożenie storczyków

By storczyki pięknie rosły, należy pamiętać również o ich regularnym nawożeniu. Specjalny nawóz do orchidei można kupić w dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach i supermarketach. Należy stosować go według instrukcji. Warto pamiętać również, by nie nawozić kwiatów bezpośrednio po ich przesadzeniu.

Przesadzanie

Storczyki, jak każde inne kwiaty, potrzebują co jakiś czas zmiany podłoża, czyli przesadzenia. Jak często powinniśmy przesadzać orchidee? Co dwa lata, gdy zauważamy, że korzenie rośliny wystają z doniczki. Storczyki podlewane wodą z kranu należy przesadzać raz w roku.

Przycinanie

By storczyki ponownie zakwitły, niezbędne będzie również przycinanie ich pędów. Najlepiej zrobić to na wysokości trzeciego węzła na łodydze.

Konieczna podpórka

Pamiętajmy, że storczyki to kwiaty, których naturalną pozycją jest zwisanie. Rosnąc w doniczkach potrzebują zatem podpórek, które zapobiegną łamaniu się łodyg. Dostaniemy je w każdej kwiaciarni.

Jakie storczyki najlepiej kupować?

Podczas kupowania storczyka warto zwrócić uwagę na wygląd kwiatów oraz liści rośliny. Dobrej jakości storczyk to ten, który ma dużo kwiatów, a jego liście są grube i mocno zielone. Liście z brązowymi nalotami świadczą o chorobie rośliny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama