Reklama

Jak pielęgnować kwiaty zimą?

Okres niskich temperatur jest szczególnie niekorzystny dla roślin doniczkowych, które ozdabiają nasze domy. To dlatego, że doskwiera im wówczas suche i ciepłe powietrze, które pochodzi z kaloryferów. Zimą nasze kwiaty będą potrzebować zatem trochę innego sposobu pielęgnacji. Podpowiadamy, jak o nie dbać, gdy na zewnątrz zrobi się naprawdę chłodno, a my zaczniemy odkręcać kaloryfery.

Ważne jest światło

Jesienią i zimą roślinom pokojowym może brakować światła, ponieważ jest go znacznie mniej niż latem. W efekcie mogą opadać im liście, a ich łodygi mogą być wiotkie. Niestety, w najgorszym wypadku może dojść również do obumarcia rośliny. Niedobór światła odczuwają najbardziej rośliny o jasnych i pstrych liściach. Niektóre odmiany mogą utracić swoje wzorki. Jak ochronić rośliny przed takimi skutkami? Należy zapewnić im jak najwięcej światła, najlepiej stawiając je jak najbliżej okna. Zalecamy przenieść kwiaty do pomieszczeń z oknami wychodzącymi na południowo-wschodnią stronę, ponieważ właśnie tam znajduje się najwięcej światła. Postawmy kwiaty na parapecie, a w dzień nie zasłaniajmy w okien.

Warto wiedzieć, że dostęp do światła ogranicza także kurz osadzający się na liściach roślin. By zapewnić kwiatom odpowiednie naświetlenie, powinniśmy regularnie zbierać z nich kurz. Najlepiej robić to używając miękkiej ściereczki. Ilość światła możemy również zwiększyć poprzez doświetlanie roślin lampami rtęciowymi, sodowymi bądź fluorescencyjnymi.

Jak również temperatura...

By nasze kwiaty prawidłowo rosły, potrzebują również odpowiedniej temperatury powietrza. W okresie jesienno-zimowym należy ją obniżyć w pomieszczeniach, w których znajdują się kwiaty. Jeśli nie możemy tego zrobić, przenieśmy rośliny do chłodniejszych pomieszczeń. Dobrze jest postawić rośliny na parapetach, pod warunkiem, że pod nimi nie znajduje się włączony kaloryfer. Na rośliny niekorzystnie wpływa mróz, dlatego nie zalecamy otwierać okien na długo, gdy kwiaty stoją na parapetach.

Podlewanie

Przejdźmy teraz do podlewania. W okresie jesienno-zimowym zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze. Zbyt duża ilość wody może zaszkodzić kwiatom w zimie bardziej niż jej niedobór. Gdy na zewnątrz zacznie robić się chłodno, podlewanie kwiatów należy ograniczyć. Nawadnianie roślin w okresie jesienno-zimowym ma na celu ochranianie roślin przed uschnięciem. Jak często zatem podlewać kwiaty? Wystarczy raz na dwa tygodnie. Wcześniej należy sprawdzić, czy ziemia jest sucha.

Wilgotność powietrza

Kwiaty powinny mieć również zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza, by były w dobrej kondycji. Zimą jest ona zdecydowanie zbyt niska, zatem nieodpowiednia dla roślin. Warto zatem zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Można zaopatrzyć się w elektryczne nawilżacze powietrza lub regularnie zwilżać powietrze wodą z butelki z atomizerem. Od czasu do czasu warto spryskać również rośliny. Zwiększenie poziomu wilgotności powietrza pomoże również obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

Nawożenie

Większość roślin nie potrzebuje nawożenia w okresie zimowym. Wyjątkiem są gatunki kwitnące w tym okresie. By jednak podtrzymać wegetację roślin, można od czasu do czasu zastosować niewielką ilość nawozu.

W okresie jesienno-zimowym należy zapewnić roślinom doniczkowym, które ozdabiają nasze wnętrza, jak najlepsze warunki. Niestety te, które panują wówczas na zewnątrz, zazwyczaj nie są dla nich korzystne. Pamiętajmy zatem, by stosować się do wyżej przedstawionych zaleceń.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama