Reklama

Jak pielęgnować i przedłużyć życie ciętym kwiatom?

Jedni uwielbiają cięte kwiaty za ich piękny wygląd, inni ubóstwiają je za ich niesamowity zapach. Znajdą się też tacy, którzy doceniają je najbardziej za ich możliwości dekoracyjne. Bez względu na kryterium naszego wyboru, powinniśmy się co nieco dowiedzieć na temat tego, jak należy je pielęgnować. Czy wiesz, że życie kwiatów może przedłużyć aspiryna, węgiel drzewny lub miedź, narcyzów nie wolno wsadzać do wazonu z innymi kwiatami, a róży pozbawiać kolców? Poniżej prezentujemy te i inne wskazówki, które pozwolą przedłużyć życie ciętym kwiatom.

Reklama

Odcinaj łodyżki ciętym kwiatom

Pierwsza zasada może okazać się banalna w przekazie, ale przestrzeganie jej sprawi, że cięte kwiaty zachowają świeżość co najmniej przez kilka-kilkanaście dni. Mowa o podcinaniu łodyg. Jeśli zachowasz odpowiedni kąt podcięcia i dodatkowo wykonasz kilka pionowych nacięć na łodyżce, zabieg możesz uznać za w pełni udany.

Pamiętaj też, by do podcinania używać dobrze naostrzonego noża. Nożyczki lub inne tego typu narzędzia wyrządzą więcej szkody niż pożytku, bo mogą uszkodzić naczynka przewodzące wodę.

Starannie usuwaj liście z łodyżek

Zadbaj o to, aby usunąć wszystkie zbędne liście z łodyżek kwiatów. Jeśli będą zamoczone w wodzie umieszczonej w wazonie, szybko zgniją, a co więcej zabiorą wodę łodyżkom.

Kolce pozostaw na swoim miejscu

Zasada dotycząca usuwania liści z łodyżek nie dotyczy kolców. Jeśli musisz, oderwij je wyłącznie z dolnej części łodygi, pozostałe zostaw na swoim miejscu. Dzięki temu prostemu zabiegowi sprawisz, że kwiaty szybko nie zwiędną i będą się rozwijać w odpowiednim tempie.

Jaką wodę wlewać do wazonu?

Woda, którą wlewasz do flakonu, też powinna być odpowiednio przygotowana. Najlepiej sprawdza się odstana w temperaturze pokojowej. Lodowata czy gorąca tylko uszkodzi kwiaty.

Jak przedłużyć życie kwiatom?

Jeśli chcesz przedłużyć życie kwiatom i zapobiec rozmnażaniu się w wodzie szkodliwych dla roślin bakterii, rozpuść we flakonie tabletkę aspiryny. Jej odkażające właściwości sprawią, że nasz bukiet na długo zachowa świeżość. Podobne antybakteryjne zdolności wykazuje węgiel drzewny. Jeśli z kolei chcesz zapobiec gniciu kwiatów, okręć jedną z łodyżek kawałkiem drucika. Ten prosty zabieg potrafi zdziałać cuda.

Warto wiedzieć

* Ostre słońce sprawi, że cięte kwiaty szybko przekwitną, dlatego zawsze staraj się stawiać wazon w takim miejscu, w którym nie padają na nie bezpośrednio promienie słoneczne.

* Lubisz narcyzy? Nigdy nie wkładaj ich do wazonu z innymi kwiatami. Łodyżki tych pięknych roślin wydzielają szkodliwy dla pozostałych kwiatów śluz.

* Gustujesz w astrach lub w makach? Zanim wsadzisz je do wazonu, opal nad ogniem koniec ich łodyżek. Ten prosty zabieg zahamuje ich przyspieszone więdnięcie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama